شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیدار اشرف غنی با عمران خان در پاکستان

محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهوری افغانستان پس از ورود به اسلام‌آباد با عمران خان، نخست‌وزیر و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان جداگانه دیدار کرد.

او صبح پنجشنبه ۶ سرطان/تیر، در راس یک هیات عالی‌رتبه دولتی شامل حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله/کشور، همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه/دارایی و سلام رحیمی، رییس دفتر ریاست‌جمهوری، وارد اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان شد.

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید، آقای غنی در دیدار با وزیر خارجه پاکستان گفته است «به منظور بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان» به این کشور آمده است.

رییس‌ جمهوری افغانستان در سفر دو روزه به پاکستان، با عمران خان، نخست‌وزیر این کشور و دیگر مقامات پاکستان روی اتصال منطقه‌ای، تجارت، امنیت و صلح گفت‌وگو خواهد کرد.

در پنج سال گذشته، این سومین سفر آقای غنی به پاکستان است. او در اوایل ریاست‌جمهوری در نوامبر ۲۰۱۴ به پاکستان رفت و پس از آن، در دسامبر ۲۰۱۵ در نشست قلب آسیا در اسلام‌آباد شرکت کرد. این دو سفر در دوران نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان انجام شد.

رییس‌جمهوری افغانستان این‌بار به دعوت رسمی عمران خان به اسلام‌آباد رفته است. غنی و عمران خان ماه قبل، در حاشیه نشست سران کشورهای اسلامی در شهر مکه باهم ملاقات کردند.

روابط افغانستان و پاکستان چه در دولت پیشین و چه اکنون، در نوسان بوده است. دولت افغانستان بارها پاکستان را  به حمایت از تروریسم و جنگ اعلام‌نشده علیه افغانستان متهم کرده و ارتش این کشور را در ناامنی افغانستان مقصر می‌داند. در سال‌های اخیر افغانستان بارها از پاکستان به دلیل حمله‌های موشکی ارتش این کشور در ولایات کنر و ننگرهار افغانستان و آنچه «نقض پیوسته خاک افغانستان» از جانب پاکستان خوانده می‌شود به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است.

تلاش‌ها برای صلح افغانستان بیش از هر زمانی اکنون شدت گرفته است و پاکستان نقش برجسته در گفت‌وگوهای صلح دارد. آمریکا انتظار دارد تا دو ماه دیگر و قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، گفت‌وگوهای صلح افغانستان را به سرانجام برساند. اما این‌بار روشن نیست اشرف غنی می‌تواند همکاری پاکستان را برای کمک به صلح و ختم جنگ در افغانستان جلب کند یا خیر.  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More