شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی در تماس تلفنی با غنی: از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با محور دولت قانونی حمایت می‌کنیم

 

حسن روحانی، در گفت‌وگویی تلفنی با اشرف غنی، از برقراری آتش‌بس موقت در افغانستان ابراز خشنودی  کرد  و گفت که جمهوری اسلامی ایران همواره از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرده و امیدوار است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با «محوریت دولت قانونی و همه گروه‌های سیاسی افغانستان و طالبان بر مبنای قانون اساسی به نتیجه برسد.»

گفت‌وگوی رؤسای جمهور ایران و افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که روز جمعه ۱۰ اسد/مرداد ماه و در روز نخست آتش‌بس سه روزه در افغانستان، شماری از حامیان گروه طالبان با حمل پرچم این گروه در «پارک ملت» تهران، تجمع کردند.

علی ذوالقدری، رییس پلیس امنیت عمومی تهران روز شنبه ۱۱ اسد/ مرداد در گفت‌وگو با ایسنا گفته است «در پی انتشار تصاویر در فضای مجازی که در آن چند نفر اقدام به استفاده از پرچم گروهک تروریستی کرده بودند، رسیدگی به موضوع در دستور کار ویژه ماموران پلیس امنیت قرار گرفته و در پی آن عوامل این اقدام شناسایی شده‌اند.» رییس پلیس تهران گفته است «عاملان اصلی تولید و بازنشر این تصاویر با هماهنگی مقام قضایی شناسایی و دستگیر شده‌اند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران می‌گوید، حسن روحانی عصر شنبه ۱۱ اسد/مرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با رییس جمهوری افغانستان گفته است، «اگر وضعیت ناشی از شیوع بیماری کرونا اجازه دهد، می‌توانیم در ماه‌های آینده، در یک جلسه مهم حضوری، علاوه بر امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور در تهران، بهره‌برداری از خط آهن خواف - هرات را نیز به عنوان دو رخداد تاریخی در فهرست بلند تعاملات دوستانه دو طرف ثبت کنیم.»

اشرف غنی، در مورد موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص صلح و تلاش‌ها و همکاری‌های وزرای خارجه دو کشور گفت: امیدواریم پشتیبانی ایران از روند صلح، هم برای ملت افغانستان و هم برای منطقه و جهان صلح و امنیت بیشتر به ارمغان بیاورد.

به گزارش  پایگاه اطلاع‌رسانی رییس دولت جمهوری اسلامی ایران، اشرف غنی در این گفت‌وگوی تلفنی از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با «ملت و دولت افغانستان» و از ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی به مهاجران افغان در ایران در زمینه مقابله با کرونا، قدردانی کرده و از بهبودی وضعیت شیوع ویروس کرونا در افغانستان خبر داده است.

رییس جمهوری افغانستان به حسن روحانی گفته است که بخش‌های خصوصی دو کشور مسیر تعامل با یکدیگر را به خوبی شناسایی کرده و بندر چابهار با «سرعت خوبی» رونق گرفته است.

ایران و افغانستان ماه‌هاست که در مورد سند راهبردی میان دو کشور رایزنی می‌کنند و تاکنون دوبار هیات وزارت امور خارجه دو کشور در تهران و کابل روی امضای این سند جامع گفت‌وگو کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More