شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

زنان در کابل خواستار حقوق سیاسی خود شدند؛ جبهه مقاومت از دفع حمله طالبان در پنجشیر خبر داد

 

در پی تسلط طالبان بر افغانستان، گروهی از زنان در کابل با برگزاری تجمعی اعتراضی خواستار مشارکت سیاسی زنان در قانون اساسی جدید و رعایت حقوق اساسی خود شدند.

همزمان، جبهه مقاومت در پنجشیر از شکست آخرین حملات طالبان به ورودی‌های این ولایت خبر داده است.

 

تظاهرات زنان برای دومین روز

گروهی از زنان در کابل روز جمعه ۱۲ شهریور با برگزاری تجمعی اعتراضی، به تصمیم طالبان برای حذف زنان از دولت آینده اعتراض کردند و خواستار مشارکت سیاسی زنان در قانون اساسی جدید شدند.

ویدیوهایی که از این تظاهرات منتشر شده نشان می‌دهد نیروهای طالبان به صورت خشونت‌آمیز با زنان تظاهرکننده برخورد می‌کنند.

 

 

یک روز پیشتر نیز زنان در هرات تجمع کرده و خواستار حفظ دستاوردهایشان و همچنین رعایت حقوق اساسی‌شان از سوی طالبان شده بودند.

 

جبهه مقاومت: حملات طالبان به پنجشیر دفع شد

نیروهای جبهه ملی مقاومت در ولایت پنجشیر روز جمعه اعلام کردند کنترل همه ورودی‌های این ولایت را در دست دارند.

یک روز پیشتر درگیری بین طالبان و نیروهای تحت امر احمد مسعود در ورودی‌های این ولایت تشدید شد و دو طرف از وارد آوردن تلفات سنگین به طرف مقابل سخن گفتند.

 

 

پنجشیر تنها ولایت باقی‌مانده بیرون از کنترل طالبان است و در روزهای اخیر مذاکراتی بین دو طرف جریان داشت؛ با این حال سخنگوی طالبان روز پنجشنبه گفت که این مذاکرات به شکست انجامید.

 

واکنش‌های بین‌المللی

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، گفت در صورت فروپاشی و تجزیه افغانستان به عنوان یک کشور، دیگر هیچ نیروی سیاسی برای گفت‌وگو وجود نخواهد داشت.

پوتین این اظهارات را روز جمعه در «مجمع اقتصاد شرقی» در ولادی‌وُستوک و در پاسخ به اینکه آیا روسیه طالبان را به رسمیت می‌شناسد مطرح کرد.

او خواستار تلاش مشترک برای تصمیم‌گیری درباره مشروعیت و قانونی شدن یک نیروی سیاسی در افغانستان شد.

روز جمعه همچنین دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا که برای دیدار با مقام‌های پاکستان به آن کشور سفر کرده، گفت که لندن با طالبان وارد تعامل و گفت‌وگوی مستقیم خواهد شد.

راب افزود که بریتانیا حکومت جدید در افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما نمی‌خواهد شاهد از هم گسستن شیرازه اقتصادی و اجتماعی در افغانستان باشد.

او همچنین گفت که که انتقال ۱۵ هزار افغان از کابل، بدون درجه‌ای از همکاری با طالبان ممکن نخواهد بود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More