شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سقوط ۴۰ ولسوالی به دست طالبان؛ امرالله صالح: ولسوالی‌ها به گورستان طالبان تبدیل خواهد شد

در حالی که سخنگوهای گروه طالبان امروز دوشنبه از سقوط مراکز چهار ولسوالی در ولایت‌های هرات، ارزگان، قندوز و سرپل به دست این گروه خبر دادند، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان گفت: «در بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته‌اند، طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.» 

به گفته سخنگوهای طالبان، ولسوالی‌ اوبه ولایت هرات در غرب، ولسوالی صیاد ولایت سرپل، ولسوالی خان‌آباد ولایت قندوز در شمال و ولسوالی چوره در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان به دست گروه طالبان سقوط کرده است. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در توییتی نوشت نیروهای امنیتی صبح دوشنبه ۲۴ جوزا/خرداد، مرکز ولسوالی خان‌آباد قندوز را ترک کردند و این شهرستان و فرماندهی پلیس به دست طالبان افتاده است.  

قاری یوسف احمدی، دیگر سخنگوی طالبان، در رشته توییتی اعلام کرد که نیروهای امنیتی عصر دیروز و دیشب و امروز، مراکز ولسوالی صیاد ولایت سرپل، ولسوالی اوبه هرات و ولسوالی چوره ارزگان را ترک کردند و این ولسوالی‌ها تحت کنترل طالبان در‌آمده است. 

ساعاتی پس از سقوط ولسوالی خان‌آباد قندوز، روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع، گفت نیروهای امنیتی این ولسوالی را از گروه طالبان پس گرفته‌اند و جنگجویان گروه طالبان با دادن تلفات سنگین، از ولسوالی خان‌آباد عقب‌نشینی کردند.  

در پی سقوط پی‌در‌پی ولسوالی‌ها، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفت طالبان با ایجاد خط باریک، پیشروی کردند اما عقبه‌ طالب عمق و پهنا ندارد. صالح در یادداشتی، در صفحه فیسبوکش نوشت: «آن‌هایی که جنگ با طالب را بلدند می‌دانند که این خط باریک به گورستان دسته‌جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد شد.» او در ادامه افزود رفتار طالبان با مردم هیچ تغییری نکرده و به گفته او، این گروه «جاهل‌تر و وحشی‌تر» شده است. صالح گفت فریب تبلیغات را نخورید و تاکید کرد که «ایستادگی در برابر طالب دفاع از ارزش‌ها و کرامت انسانی است». 

دیروز ۲۳ جوزا/خرداد، طالبان از سقوط پنج ولسوالی در ولایت‌های غور، فراه، قندوز و زابل خبر دادند. 

با احتساب چهار ولسوالی که امروز سقوط کرد، در هفته‌های اخیر، حدود ۴۰ ولسوالی پس از درگیری‌ یا «عقب‌نشینی تاکتیکی» نیروهای امنیتی، به تصرف طالبان درآمده است.  

بر اساس گزارش‌ها، ولسوالی چرخ لوگر، ولسوالی‌های مندول و دوآب نورستان، ولسوالی دولت شاه لغمان، ولسوالی برکه بغلان، ولسوالی‌های قادس، سنگ آتش، جوند و مرغاب بادغیس، ولسوالی ده‌یک، آب‌بند و جغتوی غزنی، ولسوالی‌های شنکی، نوبهار، اتغر و ارغنداب زابل، ولسوالی‌های گیزاب و چنار‌تور ارزگان، ولسوالی ارغستان قندهار، ولسوالی واشیر هلمند، ولسوالی فارسی هرات، ولسوالی‌های نرخ و جلریز میدان‌وردک، ولسوالی‌های تولک، ساغر و شهرک غور، ولسوالی‌های قیصار و دولت‌آباد فاریاب، ولسوالی‌های اشکمش و چاه‌آب تخار، ولسوالی ارغنجخوا بدخشان، ولسوالی پاتو دایکندی، ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل، ولسوالی زارع بلخ، ولسوالی‌های جوین و پشت‌رود ولایت فراه از جمله شهرستان‌هایی است که به تصرف طالبان درآمدند.

افغانستان ۳۴ ولایت و حدود ۳۸۷ ولسوالی شامل ولسوالی‌های دائمی و موقت دارد. 

مقام‌های دولت افغانستان پیش‌تر دلیل سقوط ولسوالی‌ها را جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عنوان کردند. اما عطا محمد‌نور، والی پیشین ولایت بلخ و سیاستمدار سرشناس افغانستان، دو روز پیش در یادداشتی، نوشت بر اساس سیاست جدید حکومت، شماری از ولسوالی‌های دشوار‌گذر که امکان دفاع و ارسال نیرو به این مناطق دشوار است، تخلیه می‌شود. عطا محمد‌نور در ادامه افزود تخلیه ولسوالی‌ها باید با مشورت مردم و فرماندهان محلی صورت بگیرد تا از آسیب بیشتر به مردم جلوگیری شود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More