شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طالبان از تصرف پنجشیر خبر داد؛ احمد مسعود خواستار آغاز قیام عمومی در افغانستان شد

 

در حالی که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، اعلام کرده این گروه کنترل ولایت پنجشیر را به دست گرفته، جبهه مقاومت ملی شامل نیروهای مخالف طالبان در این منطقه از ادامه مبارزه با طالبان خبر دادند و احمد مسعود فرمانده این جبهه خواستار آغاز قیام عمومی مردم افغانستان شد.

مسعود در این پیام صوتی که روز دوشنبه ۱۵ شهریور در حساب فیسبوک او منتشر شد، گفت: «طالب‌ها طینت واقعی خود را نشان دادند و برخلاف چیزی که در ظاهر می‌گفتند نشان دادند نه باوری به بشریت دارند، نه باوری به قرآن دارند و نه فیصله علمای سرتاسر افغانستان را باور دارند.»

او با اشاره به این که حمله روز یکشنبه نشان داد «نیروهای بیگانه همسو با طالبان در مقابل مردم افغانستان قرار دارند»، ادامه داد: «کسانی که به شکل مبارزه مسلحانه می‌توانند،‌ ما در کنارشان حضور داریم، کسانی که تظاهرات می‌کنند ما صدایشان می‌شویم و در کنارشان هستیم.»

فرمانده جبهه مقاومت ملی همچنین با انتقاد از جامعه بین‌المللی و داده شدن فرصت سیاسی و بین‌المللی به طالبان گفت: «طالب تغییر نکرده بلکه ظالم‌تر، افراطی‌تر و معصب‌تر شده است.»

مسعود با اعلام این که «مردم افغانستان قضاوت خواهند کرد که دوست واقعی آنها کیست»، بر ادامه مبارزه با طالبان تاکید کرد و درباره کشته شدن سخنگوی این جبهه گفت که به زودی سخنگوی جدید معرفی خواهد شد.

پیشتر سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «با این پیروزی، کشور ما اکنون کاملا از رکود جنگ خارج شده است. مردم اکنون در آزادی، صلح و رفاه زندگی خواهند کرد.»

مجاهد با اعلام این که مخالفان طالبان «کشته شدند و بقیه فرار کردند»، افزود که مردم پنجشیر مورد تبعیض قرار نمی‌گیرند.

سخنگوی طالبان همچنین اعلام کرد تشکیل یک دولت جدید در افغانستان به زودی اعلام می‌شود، اما به زمان آن اشاره نکرد. یک مقام طالبان به تلویزیون الجزیره هم گفت این گروه از ترکیه، چین، روسیه، ایران، پاکستان و قطر دعوت کرده تا در مراسم اعلام دولت جدید افغانستان شرکت کنند.

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نیروهای طالبان را مقابل دروازه‌های مقر والی پنجشیر نشان می‌دهد.

 

 

 

 

این در حالی است که علی میثم نظری، رییس بخش روابط خارجی «جبهه مقاومت ملی» روز دوشنبه اعلام کرد ادعای طالبان صحت ندارد و اعضای این جبهه در تمام «موقعیت‌های استراتژیک» در دره پنجشیر حضور دارند تا جنگ ادامه پیدا کند.

از زمان تصرف کابل از سوی طالبان در سه هفته پیش، جبهه‌ای از نیروهای مخالف این گروه در ولایت کوهستانی پنجشیر در هشتاد کیلومتری شمال کابل شکل گرفت.

منطقه پنجشیر که احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین افغان در به شهرت رساندن آن سهم عمده داشت، سابقه‌ای طولانی در مبارزه با طالبان دارد.

همچنین این منطقه هرگز به اشغال نیروهای شوروی سابق در دهه ۱۹۸۰ در نیامد.

این جبهه یکشنبه شب کشته شدن فهیم دشتی، روزنامه‌نگار معروف و سخنگوی خود و همچنین کشته شدن ژنرال عبدالودود ذره را تایید کرد.

در ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اخبار پنجشیر را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد و گفت: «حملات دیشب به اشد وجه محکوم و شهادت رهبران افغانستان موجب تاسف است.»

در حالی که بر اساس برخی گزارش‌ها طالبان به کمک نیروهای پاکستان به پنجشیر حمله کرده است، خطیب‌زاده «مداخله خارجی» را محکوم کرد و گفت: «پنجشیر از طریق سیاسی، مذاکره و وساطت باید حل شود و طالبان باید به تعهدات خود پایبند باشد.»

او همچنین از گزارش‌هایی درباره «محاصره پنجشیر» خبر داد که بر اساس آن طالبان موجب «قطع برق، گرسنگی دادن مردم» پنجشیر شده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More