شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عفو بین‌الملل: تیرباران‌کردن کماندوها توسط طالبان «جنایت جنگی» است 

 

در پی انتشار تصاویری از تیرباران‌کردن شماری از کماندوهای ارتش افغانستان توسط طالبان، سازمان عفو بین‌الملل این اقدام طالبان را محکوم کرد و گفت اعدام سربازان تسلیم شده «جنایت جنگی» محسوب می‌شود. 

اخیرا شبکه خبری سی‌ان‌ان تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد جنگجویان طالبان ۲۲ نفر از نیروهای ویژه ارتش افغانستان را پس از تسلیم‌ شدن، تیرباران کردند. بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، این حادثه حدود یک ماه قبل در ولسوالی دولت‌آباد ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنگامی رخ داده است که نیروهای ویژه ارتش به طالبان تسلیم شدند. 

سمیرا حمیدی، فعال سازمان عفو ​​بین‌الملل در جنوب آسیا با اشاره به تصاویر منتشر شده سی‌ان‌ان از اعدام گروهی از کماندوهای افغان توسط شورشیان طالبان، گفت که این فیلم بسیار نگران کننده است و یک نگاه وحشتناک از وضعیت ناامیدکننده افغانستان را ارائه می‌کند. این عضو عفو بین‌الملل تاکید کرده است آنچه ما در این تصاویر شاهد آن هستیم، کشتار خونسردانه سربازان تسلیم‌شده یک «جنایت جنگی» است. 

سازمان عفو بین‌المللی گفته است شواهد نشان می‌دهد كه طالبان در مورد ادعاهای‌شان مبنی بر تغییر روش خود «دروغ» گفته‌اند و ادعاهای طالبان در خصوص احترام گذاشتن به حقوق بشر نیز روند صلح را كاملا تضعیف می‌كند.  

اما مقام‌های طالبان گزارش سی‌ان‌ان در مورد تیرباران کردن نیروهای ویژه ارتش را تکذیب کردند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که ویدیوی تیرباران کردن کماندوهای ارتش «یک کلیپ جعلی» است. مجاهد افزوده است: این تصاویر جعلی با « صحنه دیگری از کشته شدن ۲۲ تن کماندو که در ولایت فاریاب حین عملیات در جنگ کشته شده بودند، با هم آمیخته شده و از آن گزارش جعلی تهیه شده است.» 

 

سازمان عفو بین‌الملل از دولت افغانستان خواسته است که درباره‌ این کشتار منزجرکننده تحقیق و عاملان آن را محاکمه کند. این سازمان اما تاکید کرده است که در صورت عدم موفقیت در این زمینه، باید جامعه‌ جهانی و دادگاه بین‌المللی کیفری وارد عمل شوند. 

به گزارش سی‌ان‌ان، این رویداد ماه گذشته در ولایت فاریاب رخ داده و به گفته صلیب سرخ، اجساد ۲۲ کماندوی افغان دراین ویدیو دیده می‌شود. 

براساس تصاویر سی‌ان‌ان، شماری از سربازان ارتش بدون داشتن سلاح به صورت گروهی به سمت جنگجویان طالبان نزدیک می‌شوند و خود را به طالبان تسلیم می‌کنند اما نیروهای طالبان که سربازان را محاصره کرده‌اند به سمت سربازان شلیک می‌کنند و شعار الله اکبر سر می‌دهند. 

این اولین‌باری نیست که طالبان متهم به عدم رعایت قواعد جنگی می‌شوند. پیش از این مقام‌های دولت افغانستان گفته‌ بودند که طالبان نه تنها متعهد به اجرای قواعد جنگی در مورد نظامیان نیستند بلکه غیرنظامیان را نیز هدف قرار می‌دهند. 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More