شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت امور خارجه ایران پرداخت پول به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی را تکذیب کرد

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در خصوص پرداخت پول از سوی ایران به گروه طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان را «ادعایی سراسر کذب» خوانده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۸ اسد/ مرداد گفته است «آمریکا در باتلاقی خودساخته در افغانستان گرفتار شده و خون سربازان آمریکایی هزاران مایل دورتر از وطن‌‌شان به‌خاطر سیاست‌های غلط حاکمان کاخ سفید ریخته می‌شود، که البته نتیجه‌ای نیز جز سال‌ها جنگ و خونریزی برای مردم بیگناه افغانستان نداشته است.»

 

 

شبکه خبری سی‌ان‌ان، گزارش داده بود که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد كه ایران برای هدف قرار دادن سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان، به جنگجویان گروه طالبان پول پرداخت کرده است.

سی‌ان‌ان در گزارشی که روز دوشنبه ۲۷ اسد/مرداد ماه منتشر شد، گفته بود: براساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، روابط ایران با شبه نظامیان طالبان، دست‌کم در شش حمله تنها در سال گذشته علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف در افغانستان، از جمله حمله انتحاری در پایگاه هوایی آمریکا در بگرام، شناسایی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این گزارش‌ها گفته است: «دولت آمریکا که هیچ پاسخی برای خانواده‌های سربازان کشته شده خود در افغانستان ندارد، با فضاسازی رسانه‌ای به‌دنبال سرپوش گذاشتن بر خطای محاسباتی خود در افغانستان می‌باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران از ایالات متحده آمریکا خواسته است «به‌ جای مقصر نشان دادن دیگران، مسئولانه عمل کرده و به حضور فاجعه‌بار خود در افغانستان هر چه زودتر پایان دهد.»

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است که ایالات متحده کم‌تر از یک ماه پس از حمله بگرام و طی یک روند طولانی و بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی در افغانستان، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را در عراق به قتل رساند.

منابع آگاه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که آمریکا این تصمیم را در ماه مارس اتخاذ کرده، زیرا مقامات آمریکایی نمی‌خواستند روند صلح آمریکا با طالبان را به خطر بیندازند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More