شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پایان نشست صلح دوحه؛ رهبران دولت و طالبان روی ادامه مذاکرات صلح توافق کردند

نشست دو روزه مذاکرات صلح بین‌افغانی میان نمایندگان ارشد دولت افغانستان و شماری از رهبران طالبان عصر یکشنبه ۲۷ تیر در دوحه، پایتخت قطر، پایان یافت. طرف‌های مذاکره‌کننده پس از نشست‌های متعدد پشت درهای بسته، دیشب در یک نشست مشترک خبری حاضر شدند و در مورد گفت‌وگوهای دو روز اخیر صحبت کردند.  

طرف‌های مذاکره‌کننده همچنین با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند این گفت‌وگوها در سطح مقام‌های ارشد دو طرف در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند. 

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه که ریاست هیات دولت افغانستان بر عهده داشت، سخنران اول این نشست پایانی بود. او گفت دو طرف در این نشست دو روزه گفت‌وگوهای واضح و مفصل داشته‌اند، از مواضع یکدیگر از نزدیک آگاه شدند و شناخت بهتری از یکدیگر حاصل کردند. عبدالله عبدالله هدف از برگزاری این نشست را تسریع مذاکرات صلح خواند و افزود هیات دولت به نمایندگان طالبان اطمینان دادند که دولت افغانستان با اراده محکم از روند صلح حمایت می‌کند. او همچنین از تلاش‌های قطر و دیگر سازمان‌های حامی روند صلح افغانستان قدردانی کرد. 

ملا برادر، معاون و رییس دفتر سیاسی طالبان، نیز در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از دولت قطر و دیگر سازمان‌ها برای برگزاری این نشست، گفت بزرگ‌ترین خواسته مردم افغانستان که برقراری صلح است، در حال تحقق است. او تاکید کرد که همه مردم افغانستان باید در صلح‌ زندگی کنند و همه باید تلاش کنند کشور زیر سایه حکومت اسلامی به توسعه برسد و از دریافت کمک‌های خارجی بی‌نیاز شود. ملا برادر در بخشی از سخنانش افزود کشورهای خارجی افغانستان را آباد نکردند و نمی‌کنند و مردم افغانستان برای رسیدن به توسعه، به حکومت مستقل، متمرکز و اسلامی نیاز دارند. 

نمایندگان دولت و طالبان پس از دو روز رایزنی، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند به توافق رسیده‌اند تا در کوتاه‌ترین فرصت راه‌حلی عادلانه و پایدار برای پایان منازعه افغانستان جست‌و‌جو کنند و مذاکرات صلح تسریع شود. دو طرف متعهد شدند که برای رسیدن به چنین توافقی، مذاکرات صلح در سطح مقام‌های ارشد دو طرف ادامه پیدا کند.  

در این بیانیه مشترک آمده است رهبران دولت و طالبان به تیم‌های مذاکره‌کننده دستور دادند تا روند مذاکرات صلح را سرعت ببخشند. 

نمایندگان طالبان و دولت افغانستان اطمینان دادند در سراسر افغانستان از زیربناهای غیرنظامی محافظت، از تلفات غیرنظامیان جلوگیری و در مورد کمک‌های بشردوستانه همکاری کنند. آن‌ها گفتند با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر افغانستان، دو طرف تمام اقدام‌های لازم برای تامین امنیت پرسنل واکسیناسیون انجام خواهند داد و همچنین، از انتقال تسهیل روند انتقال اکسیژن و سایر تجهیزات ضروری برای درمان افراد مبتلا به کووید‌ـ‌۱۹ اطمینان حاصل می‌کنند. 

این نشست در اوج جنگ و درگیری‌ها بین نظامیان دولت و جنگجویان طالبان برگزار شد. با توجه به این‌که نشست در سطح مقام‌های ارشد دو طرف و با میانجی‌گری آمریکا و قطر برگزار شد، انتظار می‌رفت رهبران دو طرف به‌مناسبت عید قربان روی آتش‌بس توافق کنند. 

عبدالله عبدالله و ملا برادر، که در حال حاضر رهبری مذاکرات صلح را بر عهده دارند، برای اولین‌ بار مقابل دوربین رسانه‌ها با هم دست دادند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More