شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کابینه طالبان معرفی شد؛ خبری از دولت فراگیر نیست و زنی هم معرفی نشد

گروه طالبان اعضای کابینه خود را اعلام کرد و بر اساس اعلام این گروه، سراج‌الدین حقانی به عنوان وزیر کشور موقت در افغانستان تعیین شده، ملا حسن آخوند به عنوان نخست وزیر موقت و ملا عبدالغنی برادر در مقام معاون او در دولت جدید افغانستان منصوب شده‌اند.

بر اساس اعلام این گروه، عباس استانکزی به عنوان معاون موقت وزارت خارجه و ملا یعقوب به عنوان وزیر دفاع موقت انتخاب شده‌اند.

گروه طالبان پیشتر وعده تشکیل دولتی فراگیر را داده بود اما در ترکیب معرفی شده فعلی که شامل ۳۳ نفر می‌شود تنها نام ۲ فرد از قوم تاجیک و یک ازبک دیده می‌شود و مابقی همه پشتون هستند. در این فهرست نام هیچ زنی به چشم نمی‌خورد و وزارت امور زنان که در دولت قبلی افغانستان وجود داشت در دولت پیشنهادی طالبان حذف شده است.

سراج‌الدین حقانی که به عنوان سرپرست وزارت کشور معرفی شده، در فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا است و وزارت‌خارجه این کشور پیشتر برای اطلاعاتی که منجر به بازداشت او شود پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در نشستی خبری در کابل اعلام کرد همه افرادی که به عنوان اعضای دولت طالبان برای اداره افغانستان منصوب شده‌اند در مقام سرپرست خواهند بود. 

عباس استانکزی که به عنوان سرپرست معاونت وزارت خارجه معرفی شده، پیشتر در مصاحبه‌ای گفته بود که مقام‌های دولت طالبان، از اعضای کابینه قبلی نخواهند بود. 

«سوفیا کای» خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه گفت که بایدن بلافاصله پس از بازگشت به کاخ سفید به او گفته قصد ندارد دولت طالبان را به رسمیت بشناسد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه ۱۵ شهریور اعلام کرده بود  تنها در صورتی در مراسم تحلیف دولت طالبان شرکت می‌کند که دولت معرفی شده، «‌فراگیر» باشد. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ۱۳ شهریور گفته بود که این اتحادیه قصد به رسمیت شناختن طالبان را ندارد و رابطه با این گروه، «‌عملیاتی» خواهد بود.

سعید خطب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در نشست خبری روز دوشنبه ۱۵ شهریور خود گفته بود راه حل قطعی" را «گفت‌وگهای بین الافغانی» دانسته بود «با کمک تمامی گروه‌های افغانستانی کمک می‌کنیم تا صلح پایدار در افغانستان حاصل شود.»

گسترش اعتراض‌ها علیه طالبان و حمایت از جبهه مقاومت

اعلام اعضای دولت طالبان در شرایطی اتفاق می‌افتد که پس از اعلام احمد مسعود رهبر گروه مقاومت ملی در پنجشیر، اعتراض‌های وسیع خیابانی علیه طالبان و دخالت پاکستان در افغانستان شکل گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها، صدها زن و مرد در کابل، با سر دادن شعارهایی مانند  «زنده‌باد مقاومت» و «مرگ بر پاکستان» در خیابان‌ها به دخالت اکستان در امور افغانستان اعتراض کردند.

شامگاه دوشنبه نیز درپی فراخوان احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان برای قیام سراسری، هزاران نفر در شهر مزار شریف مرکز استان بلخ به خیابان‌ها آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

پیشتر نیز گروه‌هایی از زنان در کابل، هرات و مزارشریف علیه طالبان تجمع کرده بودند.

در ایران نیز، گروهی از مهاجران افغان و شهروندان ایرانی مقابل سفارت پاکستان در تهران تجمع کرده و شعار «‌مرگ بر پاکستان، مرگ بر طالبان» سردادند.

همچنین گروهی از افغان‌های مقیم مشهد با برگزاری تجمعی شعارهایی علیه پاکستان و طالبان سردادند.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More