شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کشته شدن دست‌کم ۳۰ نظامی افغانستان در انفجار ماشین بمب‌گذاری‌شده در غزنی

بنا بر اعلام مقام‌های محلی ولایت غزنی، در اثر انفجار یک ماشین بمب‌گذاری‌شده در نزدیکی پایگاهی نظامی در مرکز شهر غزنی، ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

با‌زمحمد همت، رییس بیمارستان ولایتی غزنی، به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت در اثر این انفجار ۳۰ تن کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند. به گفته همت، همه کشته‌شدگان و زخمی‌ها از نیروهای نظامی‌اند.

نصیر احمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی، در صحبت با ایران اینترنشنال گفت این حمله انفجاری صبح امروز یکشنبه ۹ قوس/آذر، در نزدیکی پایگاه نظامی «نظم و عامه» رخ داده است.

در همین حال، ظاهر شاه نیک مل، رییس صحت‌عامه/بهداشت ولایت غزنی، به ایران اینترنشنال گفت بر اساس گزارش‌های اولیه، در این انفجار ۲۸ تن کشته و ۲۰ تن زخمی شدند و در ادامه افزود وضعیت ۶ تن از مجروحان وخیم است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع افغانستان، ساعت ۸ صبح یکشنبه، یک مهاجم انتحاری خودرویی مملو از مواد منفجره را در نزدیکی یکی از پایگاه‌های نیروهای امنیتی در منطقه «قلعه جوز» ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی منفجر کرد. مهاجم انتحاری قصد ورود به پایگاه را داشت اما در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی، در نزدیکی پایگاه منفجر شد.

این در حالی است که عطا‌ جان حق‌بیان، رییس شورای ولایتی زابل افغانستان، از انفجار ماشین بمب‌گذاری‌شده جان سالم به در برد. به گفته مقام‌های محلی ولایت زابل، انفجار صبح یکشنبه ۹ قوس/آذر هنگامی رخ داد که رییس شورای ولایتی زابل از خانه به سمت دفتر کارش می‌رفت. بر اساس گزارش‌ها، در این انفجار عطا جان حق‌بیان و دو تن از محافظانش زخمی شده‌اند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، ضمن محکوم کردن دو انفجار رخ‌داده در غزنی و زابل، گفت اخیرا حملات «تروریستی» از طریق مین‌های مغناطیسی، عملیات‌ انتحاری و ماشین بمب‌گذاری‌شده افزایش یافته و سطح خشونت‌ها بالا رفته است.

در بیانیه عبدالله عبدالله آمده است که این حملات «تروریستی و دهشت‌افکنانه فضای بدبینی و رعب و وحشت را میان مردم افغانستان تقویت می‌کند و به روند صلح آسیب می‌زند».

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت انفجارها در غزنی و زابل را بر عهده نگرفته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More