شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گروه طالبان حضور جنگجویان القاعده در افغانستان را تکذیب کرد

 

سازمان ملل متحد در گزارشی تازه، از حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در افغانستان خبر داده و گفته است جنگجویان این سازمان تروریستی در دوازده ولایت افغانستان فعالیت مخفی دارند.

تیم نظارتی شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی با عنوان «پشتیبانی تحلیلی و تیم نظارت بر تحریم‌ها درباره داعش، القاعده و افراد و اشخاص وابسته»، تعداد جنگجویان القاعده در افغانستان را بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر تخمین زده است. بر اساس این گزارش، شاخه شبه‌قاره القاعده حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ عضو بنگلادشی، هندی، میانماری و پاکستانی دارد.

در گزارش تیم نظارتی شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است تعداد جنگجویان شاخه خراسان داعش حدود ۲۲۰۰ نفر برآورد می‌شود و رهبری آن بر عهده شیخ مطیع‌الله کامه‌وال، فرمانده سابق داعش در ولایت کنر، است. در ادامه این گزارش اشاره شده است که ابو‌قتیبه و ابو‌هاجر العراقی، از فرماندهان ارشد داعش، نیز از خاورمیانه به افغانستان آمده‌اند.

در یک ماه گذشته، این دومین گزارش سازمان ملل متحد در مورد حضور اعضای القاعده در افغانستان است. ماه گذشته، سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد گروه طالبان، به‌رغم امضای توافقنامه با آمریکا، روابطش با القاعده را حفظ کرده و رهبران این دو گروه با هم در تماس‌اند.

گروه طالبان یکشنبه ۵ اسد/مرداد، با نادرست خواندن گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد، حضور ۴۰۰ تا ۶۰۰ تن از افراد وابسته به القاعده در افغانستان را تکذیب کرده‌اند. طالبان با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: «پس از آن‌که آمریکا به افغانستان هجوم آورد و جنگ بزرگی آغاز شد، امکان بقا و سکونت افراد مسلح خارجی در این‌جا از بین رفت و هرگاه در کشورهای عربی تحولات بزرگی آمد، برای افراد وابسته به القاعده در کشورهای خودشان مناطق امن پیدا شد و همه‌شان از کشور ما به کشورهای خود برگشتند.»

گروه طالبان همچنین گفته است افراد داعش از مناطق تحت کنترل طالبان بیرون رانده شده‌اند و این افراد در برابر طالبان به دولت افغانستان پیوسته‌اند. گروه طالبان ضمن اشاره به این‌که به توافق‌نامه‌اش با آمریکا متعهد است، در ادامه افزود به احدی کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدانش استفاده کند یا در این‌ کشور، مراکز آموزشی بسازد، کمک جمع‌آوری کند و برای دوام جنگ بهانه پیدا کند.

تیم ناظران سازمان ملل متحد مجموع جنگجویان پاکستانی در افغانستان را بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ نفر تخمین زده و افزوده است بیشتر آنان عضو تحریک طالبان پاکستان‌اند.

در گزارش تیم ناظران مستقل نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل تصریح شده است که شاخه شبه‌قاره القاعده فعالیتش را به اسم گروه طالبان انجام می‌دهد و در فوریه سال جاری، ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده، با یحیی حقانی، یکی از اعضای ارشد شبکه حقانی، دیدار کرده است. 

گزارش حضور رهبر و جنگجویان القاعده در افغانستان در حالی منتشر می‌شود که بخش نخست توافق‌نامه طالبان با آمریکا تکمیل شده است و گروه طالبان با دولت افغانستان در آستانه آغاز مذاکرات بین‌‌افغانی قرار دارند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More