شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افت ۴۱ درصدی سفر ایرانیان به گرجستان

اداره ملی گردشگری گرجستان می‌گوید شمار گردشگران ایرانی که ماه ژانویه به این کشور سفر کرده‌اند، به ۸ هزار و ۴۲۴ نفر رسیده است که نسبت به ژانویه سال گذشته ۴۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گرجستان یکی از محبوب‌ترین مقصد گردشگران ایرانی در قفقاز است. سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۹۱ هزار ایرانی به گرجستان سفر کرده بودند که نسبت به سال ۲۰۱۷ بیش از ۳ درصد افزایش داشت.

به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار باعث کاهش سفرهای خارجی ایرانیان از جمله به گرجستان باشد.

آمارهای رسمی جمهوری آذربایجان، دیگر کشور منطقه قفقاز، درباره وضعیت گردشگری ماه ژانویه هنوز منتشر نشده است، اما در سال ۲۰۱۸ شمار گردشگران ایرانی به آذربایجان بیش از یک سوم کاهش یافت و به زیر ۹۵ هزار نفر رسید.

در مقابل ورود گردشگران ایرانی به ارمنستان افزایش یافته است. آخرین آمارهای رسمی این کشور که تا سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ را در بر می‌گیرد، نشان می‌دهد که طی ماههای ژانویه تا سپتامبر سال گذشته میلادی حدود ۱۳۳ هزار گردشگر ایرانی وارد ارمنستان شده‌اند.

این در حالی است که مجموع شمار گردشگران ایرانی که در سال ۲۰۱۷ گذشته به ارمنستان سفر کرده بودند، کمتر ۱۲۷هزار نفر بود.

ورود گردشگران ایرانی به ترکیه نیز طی سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱۸ درصد کاهش یافته است. در مجموع یک میلیون و ۸۹۴ هزار گردشگر ایرانی در سال ۲۰۱۸ به ترکیه سفر کرده‌اند.

 

ورود گردشگران به ایران

سازمان جهانی گردشگری در آخرین گزارش خود تنها به آمارهای سال ۲۰۱۷ ورود گردشگران خارجی به ایران اشاره کرده است که حدود ۴ میلیون و ۸۳۷ هزار نفر بوده. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۱/۵ درصد کاهش داشته است.

مقامات ایران می‌گویند در سال جاری خورشیدی شمار گردشگران خارجی به ایران افزایش یافته است.

ولی تیموری، معاون سازمان گردشگری ایران در این‌باره به ایسنا گفته است مجموع گردشگرانی که از ابتدای سال جاری خورشیدی تا پایان مهرماه ۹۷ به ایران سفر کرده‌اند به چهار میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۱۳ نفر رسیده است.

به گفته معاون سازمان گردشگری، بیشترین گردشگرانی که این مدت به ایران سفر

کرده‌اند از کشورهای همسایه و به ترتیب از عراق، آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان بوده‌اند که انگیزه‌ی آن‌ها برای سفر به ایران به ترتیب درمان، زیارت و فرهنگی بوده است.

اما آمارهای برخی دیگر از مقامات ایران با آمارهای ارایه شده توسط ولی تیموری هم‌خوانی ندارد.

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به‌تازگی

به خبرگزاری ایسنا گفته است: ۶ میلیون گردشگر خارجی در ۹ ماهه امسال وارد کشور شدند؛ در حالی که در سال گذشته و در مدت مشابه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر ثبت شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More