شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اتحادیه اروپا ممکن است تابستان به توریست‌هایی که واکسن کرونای چینی زده‌اند اجازه ورود ندهد

بلومبرگ در گزارشی با اشاره به اینکه نوع واکسن کرونایی که افراد درریافت کرده‌اند ممکن است برای ورودشان به کشورهای مختلف محدودیت ایجاد کند گفت اتحادیه اروپا ممکن است در تابستان به افرادی که واکسن کرونای چینی دریافت کرده‌اند اجازه سفر به کشورهای عضو این اتحادیه را ندهد.

طبق این گزارش، پیش‌نویس مقررات اجازه سفر اتحادیه اروپا به افرادی اجازه ورود به این اتحادیه را می‌دهد که واکسن‌های مورد تایید اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر، چین نیز ورود افرادی را که واکسن غیرچینی دریافت کرده‌اند ممنوع اعلام کرده است. همین امر باعث نگرانی تعداد زیادی از بازرگانان بین‌المللی شده که ناچارند سفر کاری به چین داشته باشند.

این در حالی است که واکسن کرونای ساخت چین به جز در چند کشور محدود در جاهای دیگر قابل دسترسی نیست.

به گزارش بلومبرگ، احتمالا اگر کسی از واکسن‌های تایید نشده این اتحادیه، مثل نمونه‌های چینی از جمله سینوواک وسینوفارم استفاده کرده باشند، احتمالا در آینده از ورود به اروپا منع خواهند شد.

این تصمیم می‌تواند عواقب ناگواری برای فعالیت‌های تجاری در جهان و نیز احیای گردشگری داشته باشد. از طرفی دولت چین هم تاکنون فقط واکسن‌های تولیدی چین را به رسمیت می‌شناسد و نمونه‌هایی را که در ایالات متحده یا اروپای غربی تولید شده‌اند، تأیید نکرده است.

به نوشته بلومبرگ، همزمان با افزایش واکسیناسیون در جهان، این تصمیم‌ها، موجب تقسیم جهان به دو بخش شده است. اینکه از کجا و از کدام واکسن استفاده کرده باشید، می‌تواند در کار و تجارت و سفر شما اثر گذار شود.

بسیاری از شهروندان چینی که به طور منظم در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، و نیز گروهی از شهروندان غربی که می‌خواهند در چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، به دنبال فرصت‌های تجاری و کاری باشند، با این مشکل مواجه شده‌اند که برای تزریق واکسن، کدام گزینه را انتخاب کنند.

بلومبرگ می‌نویسد اما برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که نمی‌توانند واکسن خود را انتخاب کنند، شرایط دشواری در پیش خواهد بود.

این در حالی است که روز گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد به شهروندان آمریکایی که واکسن کرونا زده‌اند اجازه خواهد داد تابستان امسال برای سفر توریستی به کشورهای عضو این اتحادیه مسافرت کنند.

اورزولا فون درلاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز یک‌شنبه گفته بود که شهروندان آمریکایی با واکسن‌های مورد تایید آژانس دارویی اروپا واکسینه می‌شوند و از این رو مشکلی برای سفر و گردش در اروپا ندارند.

او گفت: «یک چیز روشن است، همه ۲۷ عضو اتحادیه اروپا کسانی را که با واکسن‌های مورد تایید آژانس دارویی اروپا واکسینه شده باشند را به طور نامشروط خواهند پذیرفت.»

با این حال به دلیل نگرانی از گسترش دوباره همه گیری کرونا، سفرهای غیرضروری از به اروپا همچنان به طور رسمی منع شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More