شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افزایش ۳۷ درصدی واردات گوشت قرمز ایران از ۵ قاره

 

علیرضا رفیعی‌پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور، اعلام کرد تاکنون واردات گوشت قرمز به کشور نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا‌و‌سیما، علیرضا رفیعی‌پور پنج‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ساختمان جدید اداره کل دامپزشکی مازندران، به واردات ۱۴۵ هزار تُنی گوشت قرمز از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: «سال گذشته، ۱۴۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شده بود.»

اخیرا مرکز آمار ایران از افت چشمگیر تولید گوشت قرمز ایران طی پاییز خبر داده است.

قیمت گوشت قرمز و مرغ نیز اخیرا اوج گرفته است و مقامات ایران دلالان را علت امر معرفی کردند. اما آمارهای رسمی نشان می‌دهد قیمت مرغ در مرغ‌داری‌ها افزایش یافته است و ارتباط قابل‌توجهی به دلالی و بازار ندارد. مرکز آمار درباره تغییرات قیمت گوشت قرمز در کشتارگاه‌ها هنوز گزارشی نداده است.

رفیعی‌پور گفت نیاز کشور به گوشت وارداتی سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن است، اما بر‌اساس ثبت سفارش‌ها پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۲۴۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شود.

طبق گزارش مرکز آمار، مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های کشور در پاییز سال ۱۳۹۷ با عملکرد فصل مشابه در سال ۱۳۹۶ نشان‌دهنده کاهش ۲۰ درصدی تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

پارسال نیز تولید گوشت کشور مقداری کاهش یافته بود. وزن گوشت قرمز تولیدی انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های کشور طی سال ١٣٩٦ جمعا ٤٢٩ هزار تن گزارش شده است، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

 

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های کشور در سال ١٣٩٦ نسبت به سال ١٣٩٥ موید کاهش ٤ درصدی تولید گوشت در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این‌که بخشی از گوشت مورد‌نیاز کشور تا پارسال فقط از برزیل وارد می‌شد، از لغو محدودیت واردات گوشت خبر داد و افزود: «گوشت امسال از ۵ قاره جهان، بدون محدودیت، وارد کشور می‌شود.»

رفیعی‌پور از تصویب مصوبه هیات دولت در رابطه با قاچاق دام نیز خبر داد و گفت بر‌اساس این مصوبه جابه‌جایی دام‌ها و محصولات دامی با مجوز دامپزشکی امکان‌پذیر است و رانندگانی که بدون مجوز اقدام به حمل دام و محصولات دامی کنند علاوه بر جریمه سنگین، به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

در این میان، خبرگزاری صدا‌و‌سیما در گزارشی دیگر می‌نویسد در جلسه پنج‌شنبه هیات دولت، که با حضور رییس‌جمهوری برگزار شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد نسبت به توزیع مناسب‌تر گوشت‌های وارداتی با ارز یارانه‌ای اقدام کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، نیز در حاشیه جلسه اخیر هیات دولت گفت: «تعرفه واردات گوشت را صفر کردیم تا هر کسی که می‌تواند با ارز نیمایی گوشت وارد کند.»

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به دغدغه مردم در مورد نحوه توزیع گوشت گفت: «این روند به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست، به همین خاطر تصمیماتی گرفته شد تا نحوه توزیع صحیح گوشتی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی (ارز رسمی یا یارانه‌ای) وارد می‌شود به نیازمندان این بخش برسد.»

قیمت دلار در سامانه نیما بسیار بالاتر از نرخ ارز رسمی و پایین‌تر از نرخ آزاد دلار است، اما صفر کردن تعرفه‌ها می‌تواند قیمت نهایی گوشت وارداتی را در بازار کاهش دهد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More