شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازار ارز آشفته‌تر شد؛ مسؤولان در تعطیلات

 

در حالی که بازار ارز هر روز در حال آشفته‌تر شدن است، صدایی از مسؤولان مبنی‌بر وعده کنترل بازار شنیده نمی‌شود؛ گویا در تعطیلات نوروزی‌اند.

طبق آخرین آمارها، دلار و یورو در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۷فروردین‌ماه، به‌ترتیب ۵هزار و ۱۰۰ و همچنین ۶هزار و ۲۰۰ تومان خرید و فروش شد.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی در روز سه‌شنبه ۷ فروردین‌ماه، ارزش یازده ارز ازجمله دلار آمریکا، نسبت‌به روز گذشته کاهش یافته است.

از سوی دیگر، حسین حسینی، عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، مدعی شد که دلار در سال ۹۷ ارزان‌تر می‌شود.

او علت این ادعای خود را موفق‌بودن دولت در کنترل تورم و بازگرداندن ثبات نسبی به بازار عنوان کرده است.

برخی از کارشناسان، ساماندهی بازار آشفته ارز را در گرو تک‌نرخی شدن ارز می‌دانند؛ اما عباس هشی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، تک‌نرخی شدن ارز را شعاری بیش نمی‌داند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد که بازار همواره در اختیار دولت است و بیشتر تبادلات ارزی ازطریق دولت صورت می‌گیرد. او بهترین راهکار مدیریت بازار را کوتاه کردن دست رانت‌خواران دانست و گفت که مسؤولان باید در عملکرد خود تجدیدنظر کنند، تا اعتماد مردم جلب شود.

در ایام پایان سال ۹۶ دولت برای مدیریت بازار ارز اقدام به دستگیری حدود ۹۰ دلال و بستن حساب بانکی یک هزار و ۳۰۰ نفر کرد اما این اقدامات تاثیری بر آرام شدن بازار ارز نداشته است.

گویا آشفتگی بازار ارز عمیق‌تر از مدیریت به سبک دستگیری و بستن حساب‌ها و صرافی‌هاست و باید مشکلات بازار ارز را در جایی دیگر جستجو کرد.

 

گزارشی از امید آرامش در این رابطه :

 

 

 

گفتگو با رضا قریشی،کارشناس اقتصاد، در رابطه با این موضوع :

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More