شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برگزاری دادگاه متهمان تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر

مروری خبری-تحلیلی بر رخدادهای اقتصادی روز:

  • البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان: فعالیت بانکی در پوشش تعاونی

  • تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران: تمدید معافیت چین و هند یا حرکت به‌سوی صفر کردن صادرات نفت ایران؟

  • رونق بازار خودروی دست‌دوم: هزینه کمتر یا کیفیت بالاتر؟

البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان: فعالیت بانکی در پوشش تعاونی

البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان؛ این چهار نام مختلف که امروز در دادگاه مطرح‌ شده‌اند، موسسات مالی و اعتباری‌اند که روابط پیچیده مدیران و سهام‌داران و تغییر نام برای ادامه فعالیت، حتی پیگیری روند شکل‌گیری و گسترش فعالیت آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده در دادگاه، البرز ایرانیان در سال ۱۳۸۷ با نام موسسه تعاونی امیرالمومنین و با سرمایه ۷۵۰هزار تومان در گیلان شروع به کار کرده و در سال ۱۳۸۹ فعالیت‌های خود را به حوزه مالی و اعتباری در سطح کشور توسعه داده است. مدیران این موسسه برای توسعه فعالیت‌ها از اعمال نفوذ در مقام‌های اقتصادی و انتظامی کشوری و استانی تا حتی جعل امضای معاون بانک مرکزی استفاده کرده‌اند.

موسسه مالی‌-اعتباری ولیعصر نیز مسیری مشابه داشته و از روستای میمنت‌آباد رباط‌کریم با سرمایه اولیه ۶۰۰ هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرده است. حالا تعهد باقیمانده موسسه ولیعصر ۲۵۰میلیارد تومان و البرز ایرانیان ۱۴۰۰میلیارد تومان اعلام شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، بیش از ۶۰۰۰ موسسه مالی-اعتباری غیرمجاز در سراسر کشور شناسایی شده‌اند که طی سه سال اخیر برخورد قضایی و توقف فعالیت آن‌ها شدت گرفته است. اما چطور این موسسات از تعاونی‌های محلی محدود تبدیل به موسسات مالی بزرگ شدند؟

ریشه قضیه را می‌توان شروع فعالیت بانک‌های غیردولتی از نیمه اول دهه ۱۳۸۰ و جذابیت آن برای نهادهای حاکمیتی و افراد دارای نفوذ سیاسی در حاکمیت دانست. با اعطای اختیار صدور مجوز تعاونی‌های اعتباری در دولت اول محمود احمدی‌نژاد به وزارت تعاون، بسیاری از این افراد حقیقی و حقوقی که نتوانسته بودند از بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک بگیرند، سراغ وزارت تعاون رفتند و با کسب مجوز تعاونی اعتباری، در واقع شروع به فعالیت بانکی در سطح استان یا کشور کردند. در همین پرونده نیز در سابقه تعدادی از متهمان، فعالیت در وزارت تعاون یا بانک توسعه تعاون به چشم می‌خورد.

بانکداری در دنیا با توجه به حساسیت بالای خلق پول، از حساس‌ترین حوزه‌های اقتصاد است. به همین دلیل، بانک‌های مرکزی باید مستقل و دارای قدرت نظارتی و اجرایی بالا باشند تا جلوی بروز فساد در سیستم بانکی تا حد امکان گرفته شود. اما در ایران در نبود یک بانک مرکزی مستقل و مقتدر و با توجه به  ارجحیت روابط بر ضوابط، بروز چنین فسادهایی اجتناب‌ناپذیر است. هزینه مالی این فسادها را نیز مردم می‌دهند و نه سهام‌داران. کما اینکه در این پرونده هم بانک مرکزی با اعطای خط اعتباری به بانک‌های کشاورزی و تجارت برای پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران، در عمل، هزینه فساد را از جیب مردم پرداخته است.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران: تمدید معافیت چین و هند یا حرکت به‌سوی صفر کردن صادرات نفت ایران؟

امروز دو اظهار نظر متناقض ازسوی مسئولان آمریکایی در مورد تمدید معافیت‌ها برای خرید نفت ایران منتشر شده است. از طرفی وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده هدف این کشور این است که صادرات نفت خام ایران را به‌سرعت و با توجه به شرایط بازار به صفر برساند و از مشتریان آسیایی نفت ایران هم خواسته تا با سیاست‌های آمریکا همراهی کنند. از طرف دیگر، مشاور ارشد تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا احتمال تمدید معافیت چین و هند را از تحریم نفتی ایران مطرح کرده و گفته که برای این کشورها صفر کردن واردات نفت از ایران، از جنبه‌های فنی و اقتصادی دشوار است.

گزارش‌های تحلیلی از بازار نفت در سال ۲۰۱۹ از کاهش تقاضای جهانی به‌دلیل رکود اقتصادی و در نتیجه، ثبات یا حتی کاهش قیمت جهانی نفت خبر می‌دهند. بخش عمده این کاهش تقاضا ازسوی چین و هند خواهد بود که با کاهش روند رشد اقتصادی روبه‌رو شده‌اند. از طرفی افزایش چشم‌گیر تولید نفت در آمریکا و تلاش این کشور برای جایگزینی نفت ایران در کشورهای اصلی واردکننده نفت از ایران، صادرات نفت ایران را با مخاطرات بیشتری مواجه خواهد کرد.

از طرف دیگر، ایران در جست‌وجوی نفتکش‌های دست دوم برای جایگزین کردن ناوگان فرسوده خود و حفظ جریان صادرات نفت با وجود تحریم‌های آمریکاست و سعی می‌کند فروش نفت خود را در بازارهای غیررسمی افزایش دهد. هرچند در این بازار هم قیمت پایین، مشکل وصول پول و حالا رقیب جدیدی به نام ونزوئلا، مشکلات ایران را افزایش داده‌اند.

منابع بازار انرژی جهانی از افزایش صادرات نفت ایران به بیش از ۱/۳میلیون بشکه در روز در ماه فوریه خبر داده‌اند که در مقایسه با ۷۰۰هزار بشکه در دسامبر سال قبل میلادی، رشد قابل توجهی داشته است. بر اساس همین گزارش‌ها، در فوریه امسال، روزانه بیش از ۸۰۰ هزار بشکه از ۱/۳ میلیون بشکه نفت ایران به چین و هند صادر شده است که اهمیت بالای این دو کشور را در حوزه صادرات نفت ایران مشخص می‌کند. حال باید دید با توجه به بازار جهانی نفت و استراتژی‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها، سرنوشت این جنگ نفتی به کجا خواهد رسید.

رونق بازار خودروی دست‌دوم: هزینه کمتر یا کیفیت بالاتر؟

کاهش قدرت خرید متقاضیان با توجه به افزایش قیمت خودرو در کنار کاهش تولید خودروسازان داخلی، ممنوعیت واردات و هم‌چنین طولانی‌شدن انتظار افراد برای تحویل خودروهای صفر، باعث شده بسیاری متقاضیان خودرو به بازار خودروهای دست‌دوم روی بیاورند. با توجه به ساختار انحصاری بازار خودرو در ایران و ممنوعیت یا وضع تعرفه‌های بالا برای واردات خودرو در چند دهه اخیر، افت قیمت خودروهای دست‌دوم در ایران در مقایسه با سایر کشورها، بسیار کمتر است. علاوه‌بر این، درپی دو دوره تحریم صنعت خودروسازی ایران طی سال‌های ۹۱ و ۹۷، واردات قطعات بی‌کیفیت و فاقد استاندارد افزایش یافته است و به همین دلیل، بسیاری از مشتریان، خرید خودروی دست‌دوم را به صفر ترجیح می‌دهند. با وجود صحبت‌های مسئولان مبنی‌بر افزایش نسبی تولید خودرو در ماه جاری و کاهش نسبی قیمت‌ها در بازار، با توجه به موارد ذکر شده، به نظر می‌رسد بازار خودروهای دست‌دوم در سال آتی نیز هم‌چنان رونق بیشتری پیدا کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More