شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روز چهارم دادگاه حمید نوری

دادستان در دادگاه نوری: او جزو شکنجه‌گران زندان بوده است

 

دادستان دادگاه حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه شصت و متهم به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷، با اشاره به پشتیبانی مسئولان جمهوری اسلامی از این کشتار،گفت نورى جزو شكنجه‌گران زندان بوده است.

به گزارش ایران‌اینترنشنال، چهارمين روز دادگاه نورى روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد در استکهلم سوئد برگزار شد.

دادستان در این جلسه از دادگاه توضیحاتی از چگونگی اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ ارائه کرد و گفت بسیاری از خانواده‌ها اجازه برگزارى مراسم نداشتند.

او ادامه داد که موج دوم اعدام‌ها از ٢٧ آگوست تا ٦ سپتامبر سال ۱۹۸۸ میلادی اجرا شد و اين بار فقط اعضای سازمان مجاهدين نبودند، بلكه چپ‌ها و كسانی كه به خدا باور ندارند هم اعدام شدند.

دادستان تاکید کرد: «ما مدعى هستيم حميد نورى در موج دوم اعدام‌ها هم نقش داشته، زندانی‌ها را به هيات مرگ می‌برده، بازجويى می‌كرده و آنها را براى اعدام به بخش مخصوص منتقل می‌کرده است.»

 

 

دادستان دادگاه این متهم با اشاره به خاطرات یک زندانی دهه ۶۰ از شكنجه‌هاى داخل زندان روایت کرد و گفت شکنجه‌گرانی چون حمید نوری زندانی‌ها را مجبور به نماز خواندن می‌كردند و اگر زندانی‌ها قبول نمی‌كردند روزى چهار بار با كابل شلاق می‌خوردند تا قبول كنند که نماز بخوانند.

او از راهروى مرگ روایت کرد و اینکه زندانی‌ها را بعد از بازجويى به راهرویى می‌بردند. كسانی را كه به سمت چپ راهرو می‌بردند اعدامى بودند و سمت راستى‌ها را به سلول می‌بردند و امكان داشت كسانی را كه به سلول می‌روند دوباره براى بازجويى بياورند.

دادستان دادگاه حمید نوری گفت: «مداركی داريم كه عبدالکریم موسوى اردبيلی [رییس پیشین دیوان عالی کشور] از هيات مرگ می‌خواهد در مورد افراد مرتد جدى عمل كند.»

دادستان دادگاه نوری اسامى اعدامى‌هاى ليست عفو بین‌الملل را با ليست‌هاى ديگر مقایسه کرد و گفت حكومت ايران جواب عفو بین‌الملل را داده و گفته فقط ۱۸۴ نفر اين اسامى درست است و مابقى وجود حقيقى نداشته‌اند.

او تاکید کرد: «ما مدعى هستيم حميد نورى يا همان حميد عباسى جزو شكنجه‌گران زندان بوده است».

دادستان به جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان در سال ١٩٨٨ با علی خامنه‌اى، ریيس جمهور وقت، اشاره کرد که در آن دانشجویی می‌پرسد چرا به حقوق بشر احترام نمی‌گذارد و خامنه‌اى می‌گويد لحن اين دانشجو شبيه خارجى‌ها بوده است.

او در بخش ديگرى از حرف‌هاى مير حسين موسوى درباره اعدام‌های ۶۷ گفت و اشاره کرد موسوى گفته بود كسانی كه حمله مرصاد را انجام دادند چرا بايد زنده بمانند.

دادستان دادگاه نوری اين نمونه‌ها را مثال زد تا ثابت كند مسئولان جمهوری اسلامی پشتيبان اعدام در ايران بودند.

دادستان همچنین به كتاب خاطرات حسینعلی منتظرى اشاره کرد و از چاپ فتواى روح‌الله خمينى در آن گفت و افزود بر اساس خاطرات، منتظرى به خمينى گفته مگر می‌شود فقط براى پخش اعلاميه افراد را اعدام كرد.

 

 

بخشى از مصاحبه منتظرى هم در دادگاه نوری پخش شد. همچنین دادستان دادگاه نوری از صداى پخش‌شده جلسه حسینعلی منتظرى و هيات مرگ گفت که سال ٢٠١٦ توسط احمد منتظرى منتشر شد.

او افزود احمد خاتمى گفته اعدام‌هاى دهه ۶۰ حركت انقلابی و مذهبى بوده است. دادستان دادگاه نوری بخش‌هاى از گزارش ايران تريبونال را خواند و گفت به مردان و زنان در زندان‌هاى ايران تجاوز می‌شده است.

دادستان دادگاه نوری نتيجه کرد که در سال‌هاى ١٩٨١ تا ١٩٨٨ نقض آشكار حقوق بشر و جنايت در زندان‌های ایران شكل گرفته و مسئول اين جنايت را قاضى، دادستان، كارمند زندان، بازجو و شكنجه‌گران بودند و اين‌ها همه كارمند دولت بودند.

او اضافه کرد که تا به امروز رژيم ايران هيچ یک از مجرمين را كه اين جنايت را مرتكب شده‌اند محاكمه نكرده، بلكه آنها به مسئوليت‌هاى بالاى دولتى هم دست يافته‌اند.

هفته گذشته سه جلسه از دادگاه نوری برگزار شد که در اولین جلسه، دادستان پرونده نوری، كيفرخواست او را خواند و به اوضاع دهه ۶۰ ايران و دستور اعدام مخالفان حکومت از سوی روح‌الله خمينى، رهبر وقت جمهوری اسلامی اشاره کرد.

برگزاری دادگاه حمید نوری از این رو که برای اولین‌بار یکی از مقام‌های قضایی‌امنیتی جمهوری اسلامی دخیل در اعدام‌های گروهی سال ۶۷ در خارج از ایران بازداشت و محاکمه می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علاوه بر این، اکنون با نشستن ابراهیم رئیسی بر کرسی ریاست جمهوری اسلامی، دادگاه نوری بیش از پیش اهمیت یافته است.

رئیسی که در جریان اعدام‌های سال ۶۷، معاون دادستان تهران و از اعضای هیات منصوب روح‌الله خمینی برای اعدام زندانیان، مشهور به «هیات مرگ» بود، گفته است که باید از او قدردانی شود.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به برگزاری دادگاه اعدام‌های دهه ۶۰ ایران در سوئد، در توییترش نوشت: «روزی که دور نیست هم‌دستان حمید نوری در دادگاه‌های یک ایران سکولار و دموکراتیک محاکمه خواهند شد»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More