شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دومین شاکی پرونده حمید نوری در روز دهم دادگاه: نوری زندانیان را به اتاق اعدام می‌برد

 

روز دهم دادگاه حميد نوری، معاون دادیار زندان گوهردشت در دهه شصت و متهم به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور در استکهلم سوئد برگزار شد.

در این دادگاه نصرالله مرندی، شاکی دوم حمید نوری، گفت که در دهه ۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق در یک دادگاه حدود شش دقیقه‌ای به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود و سال‌های ۶۵ تا ۶۷ را در زندان گوهردشت به سر برد.

به گفته مرندی، در زمان اعدام جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷، حمید نوری که در آن زمان با نام مستعار «حمید عباسی» شناخته می‌شد و همچنین فردی به نام داود لشكرى مسئول آماده كردن زندانیان برای حضور در هيات مرگ بودند و فردی به نام «ناصریان» از او بازجویی کرد.

بر اساس گزارش زندانیان سیاسی زندان گوهردشت، «ناصریان» همان محمد مقیسه، قاضی دادگاه انقلاب، است و داود لشکری نیز در آن زمان معاون امنیتی این زندان بود.

مرندی گفت که روز ۱۵ مرداد ۶۷ او را به نزد «هیات مرگ»، گروه تصمیم‌گیر درباره اعدام زندانیان، بردند و پس از چند سوال، ناصریان او را از آن محل بیرون آورد.

به گفته مرندی، در اتاق هیات مرگ پنج نفر شامل ابراهیم رئیسی، حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و اسماعیل شوشترى حضور داشتند. او گفت در آن زمان رئیسی و پورمحمدى را نمی شناخت ولی مصاحبه‌های سه نفر دیگر را در روزنامه‌ها خوانده بود و آنها را می‌شناخت.

مرندی همچنین تاکید کرد که حمید نوری اسامی زندانیان را می‌خواند و آنان را به حسینیه که محل اعدام بود می‌برد.

او در پاسخ به پرسش دادستان که چگونه با داشتن چشم‌بند ناصریان و نوری را شناخت، گفت که ناصريان را از اوايل دهه شصت می‌شناخته و او یک عبارت معروف داشت كه مى‌گفت: «منافق خبيث.»

مرندی همچنین گفت که حمید نورى را نیز از سال ۶۶ می شناخته و «كلى از او کتک خورده و صدایش را خوب می‌شناسد.»

در این جلسه نیز مانند جلسات پیشین نام تعدادی از زندانیان اعدام‌شده قرائت شد و مرندی درباره آنان توضیح داد.

در ابتدای این جلسه، حمید نوری از «مشکل چشم‌پزشكى» خود گفت و با وجود تذکرهای قاضی، این موضوع را چندین بار تکرار کرد. با ادامه اصرارهای او قاضی دستور به توقف پنج دقیقه‌ای دادگاه داد تا او مشکلش را بیرون از صحن دادگاه با وکلایش مطرح کند.

حمید نوری به مشارکت در اعدام چندین هزار زندانی سیاسی در تابستان ۶۷، قتل و انجام جنایت آشکار و نقض حقوق بین‌الملل متهم شده است. 

او در ۱۸ آبان ۹۸ در استکهلم بازداشت شد و اولین مقام قضایی جمهوری اسلامی است که در خارج از ایران به دلیل نقش داشتن در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ محاکمه می شود.

 ابراهیم رئیسی که اکنون مقام ریاست جمهوری را برعهده دارد در آن زمان، به عنوان معاون دادستان تهران، یکی از از اعضای هیات مرگ بود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More