شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
تمهیدات جدید دولت برای افزایش قدرت خرید مردم

توزیع بسته‌های حمایتی غیرنقدی از هفته آینده

 

هم‌زمان با ارائه توضیحات عبدالناصرهمتی، رییس‌کل بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس درباره «کنترل و نظارت بر بازار کالای غیراساسی»، رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز از اختصاص «بسته‌های حمایتی غیرنقدی» به خانواده‌ها خبر داد.

زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره جلسه روز شنبه ۱۷ شهریورماه با رییس بانک مرکزی گفت: «قرار شد بانک مرکزی ابزارهای جدیدی برای کنترل نقدینگی به‌کار گیرد و کنترل و نظارتش بر بازار کالای غیراساسی را بیشتر کند تا آرامش به بازار بازگردد.»

ازسوی دیگر، امیرخسرو فخریان، رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، درخصوص برنامه دولت برای توزیع اقلام اساسی گفت: «دولت تصمیم گرفته بسته‌های حمایتی را به‌صورت غیرنقدی در اختیار خانواده‌ها قرار دهد؛ بدین‌صورت که به حساب سرپرست خانوار مبلغی غیرقابل برداشت به‌صورت نقدی واریز می‌شود و سرپرست خانواده فقط می‌‌تواند معادل آن، کالا خریداری کند.»

او ضمن اعلام اینکه پخش اقلام اساسی و کالاهای کوپنی به‌عهده مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای گذاشته‌شده است، گفت: «مطابق هماهنگی که با وزارت رفاه انجام دادیم، قرار است ۹هزار فروشگاه در سراسر کشور، سیستم‌های خودشان را برای توزیع بسته‌های حمایتی هماهنگ کنند که پیش‌بینی می‌شود نهایتا این هماهنگی تا آخر این ماه، صورت بگیرد.»

فخریان بسته‌های حمایتی را متعلق به اقشار ضعیف و تحت حمایت سازمان‌ها دانست و گفت: «آمار دریافت‌کنندگان بسته‌های حمایتی، ۲۵میلیون نفر است و شامل همه دریافت‌کنندگان یارانه نمی‌شود.»

او افزود: «بودجه این بسته سبدحمایتی، تامین اعتبار شده و از هفته آینده، مبلغ آن به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.»

این‌ درحالی‌است‌ که انوشیروان محسنی‌بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز روز جمعه ۱۶ شهریورماه،‌ به خبرآنلاین گفته‌بود که اعطای کوپن هنوز قطعی نشده است، اما برنامه‌های حمایتی به‌طورحتم اجرامی‌شود.

او افزود: «در این راستا تا پایان همین ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته‌امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و برنامه تامین کالای اساسی برای هشت دهک یا تمامی افراد جامعه را با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار داریم.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More