شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
مرکز آمار گزارش داد

رشد ۲۴ درصدی قیمت مسکن در دی ماه

 

بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار، هم قیمت مسکن و هم قیمت اجاره بها در دی ماه، نسبت به ماه مشابه سال گذشته بیش از ۲۴ درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار در گزارش دیگری می گوید در فصل تابستان سال ١٣٩٧، تعداد ٢١٠٤٧ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌ تهران، پیش‌‌بینی شده است كه نسبت به تابستان پارسال حدود ١٢.١ درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان ٧.٣ واحد بوده است.

این گزارش درباره کل کشور نیز می نویسد تعداد ٩٤٩٣٢ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های كشور پیش‌‌بینی شده است كه نسبت تابستان پارسال حدود ١٥/٤ درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ی احداث ساختمان ٢/٨ واحد بوده است‌.

به رغم افزایش صدور پروانه ساخت مسکن، معاملات مسکن کاهش یافته است. اخیرا مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا از کاهش ۲۷ درصدی خرید و فروش مسکن در کشور طی دی‌ماه خبر داد. به‌گفته او در دی‌ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۶۵ هزار و ۳۳۰ قرارداد خرید و فروش در کل کشور امضا شده است. «در بخش اجاره نیز ۴۰ هزار و ۶۴۷ اجاره‌نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش یافته است».

عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در ارتباط با شرایط بازار مسکن گفته «در شرایط کنونی حدود ۸۰ درصد مردم توان خرید مسکن ندارند».

محمد دامادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت این مسئله موجب می‌شود که مردم به سمت اجاره مسکن بروند.

به‌گفته او، تلاطمات بازار مسکن تنها بر خانوارهای تهرانی اثر سوء نگذاشته، بلکه تمام استان‌ها به این مسئله روبه رو هستند. «امروز به دلیل هجوم خانواده‌ها برای اجاره خانه، عملا شاهد افزایش چند برابری نرخ اجاره بها هستیم».

یکی از مشکلات بخش مسکن ایران، هجوم سرمایه‌ها به این بخش به‌خاطر افت ارزش ریال است. پدیده‌ای که باعث شده میلیون‌ها خانه خالی در کشور وجود داشته باشد و این خانه‌ها تنها برای حفظ سرمایه افراد مورد استفاده قرار گیرد.

دامادی نیز به این موضوع اشاره کرده می‌گوید: «به نظر من باید بر روی املاک و مستغلات افرادی که به حوزه مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه کرده و آن را عمدتا برای افزایش ارزش افزوده، خالی نگه داشته‌اند، مالیات‌های سنگین اعمال شود تا افراد مجبور به فروش یا اجاره آن املاک شوند».

آخرین سرشماری وزارت راه و شهرسازی می گوید در سال ۹۵ حدود ۲/۵ میلیون خانه خالی از سکنه در کشور وجود داشته است. هنوز آمارهای جدید از وضعیت خانه‌های خالی منتشر نشده است و مقامات ایران آمارهای متناقضی می دهند.

آمارهای وزارت اقتصاد نیز نشان می دهد تعداد واحدهای مسکونی خالی در سال ۸۵ از ۶۳۳ هزار واحد به ۱/۶ میلیون واحد در سال ۹۰ و ۲/۶ میلیون واحد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More