شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرانسه و آلمان درپی نجات سازوکار مالی ویژه با ایران

 

فرانسه و آلمان تصمیم گرفتند گام‌های اساسی را برای نجات (SVP) یا سازوکار مالی ویژه با ایران بردارند. وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های ارشد اروپایی گفت که هدف آنها حفظ تجارت با ایران و مقابله با تلاش‌های آمریکا برای از میان بردن این سازوکار است.

این تلاش کشورهای قدرتمند اروپایی، بخشی از کارزار آنها برای نجات برجام پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران است. هدف آنها کمک به شرکت‌های اروپایی برای ادامه فعالیت‌های تجاری با ایران، علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران است.

فرانسه یا آلمان میزبان نهادی خواهند بود که مسئولیت تبادلات مالی با ایران را بر عهده می‌گیرد. پیشتر اتحادیه اروپا  از اتریش و لوکزامبورگ خواسته بود میزبانی این نهاد را بپذیرند ولی این دو کشور به دلیل فشارهای آمریکا این درخواست را رد کردند. این در حالی است که در گذشته اتریش و لوکزامبورگ، کانال‌های پشتیبان بانکی برای تجارت با ایران را بر عهده داشتند.

به گفته دیپلمات‌های ارشد اروپایی،‌ اگر فرانسه میزبانی سازوکار مالی ویژه را بر عهده بگیرد، یک مقام رسمی آلمانی ریاست این نهاد را بر‌عهده خواهد گرفت و اگر آلمان میزبان این نهاد باشد، یک مقام رسمی فرانسوی عهده‌دار ریاست آن خواهد شد.  

مقام‌های بریتانیایی نیز در حال سبک و سنگین کردن میزان مشارکت این کشور در این سازوکار ویژه هستند. همچنین گفته می‌شود اتحادیه اروپا سعی دارد شرایط برای پیوستن تعدادی دیگر از کشورها از جمله چین به این مکانیسم در آینده را فراهم کند.

این سازوکار ویژه مالی از یک سیستم اعتباری برای تسهیل تبادلات مالی میان ایران و اروپا استفاده می‌کند و در مورد برخی از معاملات، این امکان را فراهم می‌کند که پرداخت یا دریافت پول به ایران، بدون نیاز به بانک‌های تجاری اروپایی انجام شود.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان گفت که تلاش اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌ها، «اقدام هوشمندانه‌ای» نیست.

از طرفی، این احتمال وجود دارد که اگر ایران از حمایت اروپا برخوردار نباشد، از برجام خارج شود و فعالیت‌های هسته‌ای خود را به وضعیت پیشابرجام بازگرداند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More