شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قطر پس از ۵۷ سال از اوپک خارج می‌شود

 

قطر می‌گوید از ابتدای سال آینده میلادی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج خواهد شد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، روز دوشنبه ۱۲ آذرماه با اعلام این خبر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت تصمیم دوحه صبح امروز به اوپک اعلام شده است.

با این وجود، قطر در اجلاس اوپک که ۱۵-۱۶آذرماه با شرکت روسیه در وین، پایتخت اتریش، برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. انتظار می‌رود هدف از این دیدار رسیدن به توافقی برای کاهش تولید نفت باشد.

به گفته کعبی، قطر پس از بررسی روش‌های افزایش نقش این کشور در عرصه بین‌المللی و طرح‌ریزی راهبرد بلندمدت خود به این نتیجه رسیده است.

او افزوده است با آنکه قطر نزدیک به ۶۰ سال عضو اوپک بوده است تاثیرش بر روی تصمیمات این نهاد در مورد افزایش یا کاهش تولید تاثیر چندان چشمگیر نبوده است.

قطر سهم کوچکی در تولید نفت در میان کشورهای عضو اوپک دارد، با این حال این امیرنشین کوچک یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی در دنیاست.

کعبی تاکید کرده است تصمیمش به جدا شدن از اوپک اهداف سیاسی ندارد و به بایکوت سیاسی و اقتصادی ۱۸ ماهه این کشور از سوی عربستان سعودی ارتباطی پیدا نمی‌کند.

عربستان و سه کشور عربی دیگر از ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی روابط تجاری خود را با قطر و همچنین صادراتشان را به این کشور قطع کرده‌اند. آنها دوحه را به حمایت از تروریسم و ایران متهم می‌کنند.

قطر این اتهامات را رد کرده است و این بایکوت سیاسی و اقتصادی را ناقض حق حاکمیت ملی این کشور می داند.

گفته می‌شود قطر تصمیم دارد میزان تولید ال‌ان‌جی این کشور را از سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن برساند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More