شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افزایش تا ۲۰ برابری فوتی‌های کرونا در استان‌ها؛ مینو محرز: فاجعه ادامه دارد

 

در حالی که وزارت بهداشت ایران از «موفقیت» در تولید همه نیازهای مقابله با کرونا سخن می‌گوید، یک عضو ستاد مقابله با کرونا وضعیت کشور را «فاجعه» خوانده و مقام‌های محلی در برخی استان‌ها از افزایش پنج تا ۲۰ برابری مرگ و میر خبر می‌دهند.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا، روز دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی فراز وضعیت فعلی ایران را «فاجعه» خواند و گفت: «به دلیل عدم مدیریت صحیح از سوی دولت و وزارت بهداشت این روند ادامه خواهد داشت تا واکسن کرونای ساخت داخل به تولید انبوه برسد.»

او اشاره کرد تولید انبوه واکسن داخلی از خردادماه آغاز خواهد شد. 

محرز همچنین شیوه مدیریت حسن روحانی و سعید نمکی، ‌رییس‌جمهور و وزیر بهداشت، را «غیرقابل قبول» خواند. این عضو ستاد کرونا افزود: «باید در ایام نوروز کل کشور تعطیل می‌شد، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اوضاع در حال حاضر از کنترل ما خارج شده است.»

این در حالی است که روحانی پیشتر اعلام کرده بود معتقد است پیک چهارم به دلیل ورود ویروس جهش‌یافته اتفاق افتاد.

 

افزایش شش برابری مرگ و میر

 

با انتشار گزارش‌ها درباره افزایش شمار شهرهای قرمز کشور و همچنین تکمیل شدن ظرفیت مراکز درمانی، تصاویری از بستری و نگهداری بیماران در حیاط و راهروهای بیمارستان‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

همزمان در استان‌های مختلف از جمله اصفهان و تهران مقام‌های محلی از پنج و شش برابر شدن میزان مرگ و میر ناشی از کرونا خبر می‌دهند. معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک هم از افزایش «۲۰ برابری» فوتی‌های ناشی از ویروس در استان مرکزی خبر داده است.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، در گفت‌گو با روزنامه همشهری گفته «باید تعطیلی عمومی در کشور اعلام شود و هیچ‌کس از خانه خارج نشود و هرکس تخطی کرد، دستگیر و زندانی شود.»

 

نمکی؛ یک میلیون واکسن تا هفته بعد

 

انتقادها از دولت ایران به دلیل تاخیر در تامین واکسن در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است. با این حال، وزیر بهداشت در نشست مجمع سیاستگذاری هلسینکی گفته با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها «ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید-۱۹ شدیم.»

نمکی همچنین اعلام کرده که یک میلیون دوز واکسن کرونا از امروز در کشور توزیع می‌شود و تا «هفته آینده» یک میلیون نفر واکسن دریافت خواهند کرد.

 

محرز: برای واکسن روسی، یخچال نداریم

 

همزمان با اعلام خبر واکسیناسیون عمومی از سوی دولت، مینو محرز به خبرگزاری رکنا گفته که برای انتقال واکسن‌های اسپوتنیک-وی روسیه در کشور کمبود یخچال وجود دارد.

او افزود: «اکنون برای واکسن آسترازنکا، بهارات، ‌واکسن چینی کرونا و سایر واکسن‌هایی که وارد کردیم یخچال معمولی داریم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More