شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایجاد مرکز داده اختصاصی پیام‌رسان‌های داخلی با ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه

 

نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت زیرساخت اعلام کرد که مرکز داده اختصاصی پیام‌رسان‌های داخلی با ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه ایجاد شده است. 

سجاد بنابی گفت که مرحله‌ دوم «حمایت‌ از پیام‌رسان‌های بومی» اجرا شده است. 

به گفته بنابی، با سرمایه‌گذاری ۴۰۰۰ میلیارد ریالی، یک مرکز داده‌‌ اختصاصی برای این پیام‌رسان‌ها احداث و ۵۰۰ سرور قوی در اختیارشان قرار گرفته است. 

او افزود که این مرکز روز یک‌شنبه افتتاح خواهد شد. 

پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده بود که مرکز داده خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات در نیمه مرداد افتتاح خواهد شد. 

حکومت ایران از ۱۵ سال پیش طرحی به نام «شبکه ملی اطلاعات» را دنبال می‌کند که هدف آن ایجاد یک شبکه غیر وابسته به اینترنت جهانی در ایران است. فعالان حقوق بشر و نهادهای فعال در زمینه آزادی اطلاعات بارها از این تصمیم دولت ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. 

ایجاد موتورهای جست‌و‌جوی داخلی و راه‌اندازی پیام‌رسان‌های داخلی از جمله بخش‌های این شبکه است.

پیشتر هم گروهی از نمایندگان مجلس برای «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» طرحی را ارائه کردند که در صورت تصویب، مدیریت اینترنت ورودی به ایران را به نیروهای مسلح واگذار می‌کند.

براساس بندی از این طرح «مرزبانی دیجیتال و دفاع سایبری از کشور و جلوگیری از بهره‌برداری غیرمجاز از داده‌های مجازی در درگاه ورودی و خروج پهنای باند کشور با محوریت ستاد کل نیروهای مسلح، توسط مراجع ذی‌ربط انجام خواهد شد».

طبق این طرح، همچنین محدوده وظایف ستاد کل نیروهای مسلح در این‌باره با پیشنهاد این ستاد به تصویب رهبر جمهوری اسلامی خواهد رسید.

طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در سال ۱۳۹۷ در مجلس دهم نیز مطرح شد، اما به نتیجه نرسید.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More