شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بخش خصوصی ایران: دیگر دیر شده، واکسن کرونا پیدا نمی‌شود

 

نزدیک به دو هفته پس از درخواست سازمان غذا و داروی ایران از بخش خصوصی برای وارد کردن واکسن کرونا، تعدادی از فعالان صنفی حوزه سلامت و واردکنندگان خصوصی دارو اعلام کردند دولت زمان را از دست داده است.

محمود نجفی‌عرب، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران، به روزنامه همشهری گفت: «شرکت‌های تولیدکننده واکسن در تلاش‌اند تا واکسن را برای جمعیت کشور خود تامین کنند. کشورهای متقاضی هم از قبل، نیاز خود را پیش‌خرید کرده‌اند و دیگر واکسنی وجود ندارد که شرکت‌های خصوصی بخواهند آن را تهیه کنند.»

همچنین به گفته او، «حتی کوواکس هم که قرار بود محموله‌ای به ایران بفرستد، هنوز نتوانسته واکسن مورد نیاز را تامین کند.» 

نجفی‌عرب بر ناتوانی شرکت‌های خصوصی در تامین منابع مالی خرید واکسن کرونا تاکید و اضافه کرد: «شرکت‌های خصوصی واکسن کرونا را باید با ارز نیمایی بخرند؛ بنابراین با توجه به محموله بزرگی که نیاز است، قیمت تمام‌شده آن خیلی بالا می‌رود.»

به گفته این مقام اتاق بازرگانی، حتی شرکت‌هایی که به دلیل همکاری مشترک برای تحقیقات کرونا، سهمیه واکسن داشته‌اند واکسن‌ها را «دو تا دو و نیم برابر قیمت اصلی» می‌فروشند که این مبلغ برای شرکت‌های ایران «خیلی زیاد» است. 

علی فاطمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران، نیز دولت را مسئول اصلی واردات واکسن دانسته است.

او به همشهری گفت: «واکسن کرونا به دلیل پاندمی وضعیت استثنایی پیدا کرده و باید ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه شوند تا ایمنی جمعی اتفاق بیفتد؛ بنابراین در قدم اول دولت باید این میزان واکسن را وارد کند و مابقی آن به بخش خصوصی سپرده شود.»

یکی از واردکنندگان سابق دارو نیز به این روزنامه گفت: «ایران زمان را از دست داده و برای واردات واکسن دیر عمل کرده است.»

به گفته او، «در شرایط تحریم معمولا شرکت‌ها توانایی بالاتری برای واردات واکسن دارند» اما «دولت مشکل تصمیم‌گیری دارد، به همین دلیل هم نتوانسته تاکنون واکسن مورد نیاز را وارد کند.» 

همچنین یک داروساز شرکت‌های خصوصی با اشاره به بی‌اعتمادی بخش خصوصی به دولت جمهوری اسلامی گفت: «دولت خوش‌حساب نیست و به موقع پرداخت ندارد.»

پیشتر ناصر ریاحی، نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، درباره آزادسازی واردات واکسن به ایلنا کرونا» گفته بود: «خیلی از فرصت‌ها دست رفته و همه کشورها در حد توان واکسن کرونا را رزرو کردند.»

همچنین محسن مصلحی، دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور،‌ روز هشتم فروردین درباره واکسن کرونا به ایسنا گفت: «ما هم دیر عمل کرده‌ایم و هم با سرعت کمی جلو می‌رویم.»

بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی، واکسیناسیون کرونا در ایران «بسیار ناچیز» بوده و تاکنون بسیار کمتر از یک درصد جمعیت را پوشش داده است.

به تازگی، بلومبرگ در گزارشی نوشت با توجه به میزان دسترسی محدود برخی کشورها به واکسن کرونا، سال‌ها و حتی دهه‌ها طول خواهد کشید تا در برابر این ویروس به ایمنی جمعی دست‌ یابند. در این گزارش، زمان پیش‌بینی‌شده برای ایران ۱۰ سال است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More