شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برگزاری مراسم ۱۳ هزار نفری عزاداری در تهران؛ ترافیک سنگین جاده‌های شمال

با وجود تاکید مقام‌های وزارت بهداشت برای برگزار نشدن مراسم پر‌جمعیت برای عزاداری محرم، هر شب مراسمی با شرکت چند هزار نفر در دانشگاه افسری «امام علی» تهران برگزار می‌شود.

به گزارش فارس، نام این هیات «میثاق با شهدا» است و گروهی از دانشجویان دانشگاه امام صادق در آن «حضور پررنگی» دارند. مداح این مراسم‌ میثم مطیعی، از مداحانی است که در مراسم‌ دفتر رهبر جمهوری اسلامی نیز مداحی می‌کند.

مجتبی شریفی، از مسئولان اجرایی هیات، هدف از برگزاری این مراسم را «خنثی کردن فتنه دشمنان» ذکر کرده و گفته که این هیات قصد دارد «مانع ایجاد دوگانه سلامت و عزاداری» شود. او از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این هیات سخن گفته است.

فارس روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشته در شب تهیه گزارشش حدود ۱۳ هزار نفر در مراسم عزاداری این هیات شرکت کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که نباید مراسم‌ ماه محرم با حضور گسترده در یک مکان برگزار شود.

این وزارتخانه پس از تاکید حسن روحانی و تعدادی از مراجع تقلید درباره برگزاری این مراسم متنی را با عنوان دستورالعمل مراسم مذهبی در ماه محرم صادر کرده که بدون اشاره به چگونگی اعمال و کنترل اجرای آن، بر حفظ فاصله و پوشیدن ماسک از سوی عزاداران تاکید می‌کند.

در برخی از دیگر استان‌های ایران نیز مراسم عزاداری ماه محرم با حضور صدها نفر برگزار می‌شود. از جمله این مراسم در مسجد جامع اصفهان برگزار شده است.

در روزهای عاشورا و تاسوعا در برخی از شهرهای ایران هیات‌های همه محله‌ها در یک میدان جمع می‌شدند. در برخی از استان‌ها اعلام شده که این مراسم برگزار نمی‌شود، اما در برخی استان‌ها قرار است برگزار شود. 

از جمله مدیر ستاد اقامه نماز استان فارس اعلام کرد که نماز ظهر تاسوعا و عاشورا برگزار می‌شود. در استان ایلام اما اعلام شد که این مراسم برگزار نخواهد شد و وهیات‌ها در محل‌های خود عزاداری خواهند کرد.

این مراسم‌ دسته‌جمعی در حالی برگزار می‌شود که عزاداری ماه محرم در دفتر رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه شب تنها با حضور خود او و یک سخنران و یک قاری قرآن برگزار شد.

در آستانه تعطیلات عاشورا و تاسوعا در ایران ترافیک جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی ایران نیز سنگین اعلام شده است.

نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس، از ترافیک سنگین و نیمه‌ سنگین در محورهای منتهی به شمال کشور خبر داد.

مقام‌های استان‌های شمالی ایران بارها از مسافران خواسته‌اند که به این استان‌ها سفر نکنند.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More