شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تشدید شیوع کرونا پس از رنگ‌بندی «شاد»؛ نمکی خواستار بازگشت مسافران شد

 

تنها پنج روز پس از اعلام رنگ‌بندی‌های «شاد» حکومت ایران برای وضعیت کرونا در استان‌ها و در پی تشدید شیوع بیماری،‌ سعید نمکی، وزیر بهداشت، از شهروندان خواست سفر خود را لغو کرده و بازگردند.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از آغاز سال جدید تنها سفر به ۴۰ شهر را ممنوع کرده بودند،‌ در دومین روز سال جدید و با افزایش شمار شهرهای نارنجی و قرمز، نمکی گفت: «در حال حاضر تقاضا و توصیه ما این است که سفر نروید و اگر رفتید،‌ برگردید.»

با این حال او همزمان اشاره کرده که با استقرار واکسیناسیون کرونا در بهار ۱۴۰۰ و تکمیل واکسیناسیون جمعیت هدف، «با جرات به مردم می‌گوییم که می‌توانند سفر بروند.»

نمکی همچنین افزایش آمار ابتلا در «برخی نقاط کشور» را تایید کرد و افزود: «از هفته دوم و سوم فروردین می‌توانیم در مورد افزایش آمارها قضاوت داشته باشیم.»

روز یکشنبه هم سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام قرمز و نارنجی شدن ۱۴ شهر دیگر گفته بود از مسافرانی که به این شهرها رفته‌اند خواسته شده طی ۷۲ ساعت به محل اقامت خود باز گردند، در غیر این صورت جریمه خواهند شد.

هفته گذشته و در آستانه عید نوروز سعید نمکی اعلام کرده بود که ستاد ملی مقابله با کرونا رنگ‌بندی‌های خود را «شادتر» انتخاب و از رنگ آبی و زرد بیشتر و قرمز و نارنجی کمتر استفاده کرده است.

در پی آن با آغاز تعطیلات و سفرهای نوروزی، مقام‌های دولت رشد قابل توجه میزان مسافرت‌های نوروزی نسبت به سال گذشته و همچنین افزایش جریمه‌های مربوط به کرونا را تایید کردند.

مقام‌های محلی در برخی استان‌های مقصد سفر نوروزی، از جمله مازندران و خراسان رضوی، می‌گویند مسافرت‌ها تا ۷۰ و ۸۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته‌ است. 

همزمان نیز آمار حاکی از افزایش شمار مبتلایان است. دانشگاه علوم پزشکی گلستان از افزایش ۲۷ نفری بیماران مبتلا در این استان خبر داده و در مازندران هم خبرگزاری ایرنا گزارش داده حدود ۲۵ درصد بیماران بستری وضعیت سلامتی وخیم دارند.

 

پیشروی ویروس جهش‌یافته در شهرستان‌ها

 

آمار روز دوشنبه اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت حاکیست طی شبانه‌روز گذشته ۸۰ نفر در کشور جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند. همچنین هفت هزار و ۳۵۷ نفر دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند و به این ترتیب آمار کل موارد ثبت‌شده به بیش از یک میلیون و ۸۰۸ هزار نفر رسیده است.

در بسیاری از شهرستان‌ها شیوع ویروس جهش‌یافته در حال تشدید است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در سیستان و بلوچستان اعلام کرده برای نخستین‌بار ۲۹ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا طی شبانه‌روز گذشته در محدوده تحت پوشش این دانشگاه ثبت شده است.

در هرمزگان نیز سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی از قرمز شدن وضعیت استان از لحاظ شیوع ویروس جهش‌یافته خبر می‌دهد. در استان‌های دیگر هم هشدارهای مشابه مطرح می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More