شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تعداد مبتلایان به کرونا در ایران نسبت به ماه قبل سه‌برابر شده است

 

همزمان با هشدار مقام‌های استانی درباره وضعیت «فوق بحرانی» یا «بحرانی» شیوع کرونا، تازه‌ترین آمار رسمی نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان به کرونا در ایران نسبت به ماه قبل دست‌کم سه‌برابر شده است.

وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه اعلام کرد که در شبانه‌روز اخیر ۲۳ هزار و ۳۹۱ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شد که هزار و ۷۰۶ نفر از آنها بستری شدند.

آمار مبتلایان جدید در روز پنجشنبه نسبت به یک روز قبل از آن نیز بیش از شش هزار نفر افزایش یافته است. این آمار در مقایسه با ابتدای تیرماه نیز حدود ۱۲ هزار نفر بیشتر است و نسبت به مبتلایان اول خرداد هم افزایشی سه‌برابری نشان می‌دهد.

مقام‌های استان‌های مختلف نیز با اعلام شناسایی گونه دلتا، از وخیم‌تر شدن وضعیت درمانی و بهداشتی خبر داده‌اند.

حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز پنجشنبه گفت بندرعباس در وضعیت «فوق بحرانی» و شهرستان‌های میناب و بندر لنگه در وضعیت «بحرانی» قرار دارند و تعداد مبتلایان بستری‌شده بی‌سابقه است. 

به گفته او، روزانه ۲۰۰ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند و ۱۱۰ بیمار به تخت‌های ویژه آی‌سی‌یو نیاز دارند.

وضعیت استان سیستان‌ و بلوچستان نیز همچنان بحرانی اعلام شده و ۷۵۹ نفر در این استان بستری هستند.

در همین حال محمد حسین قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت که سیستان و بلوچستان در زمینه دارو و کیت‌های تشخیص کرونا کمبود دارد.

با این حال رسانه‌های ایران روز پنجشنبه گزارش دادند که نخستین دوز واکسن برکت به استاندار سیستان و بلوچستان تزریق شد و قرار است ۲۸ دوز از این واکسن ارائه شود. 

احمدعلی موهبتی، استاندار، گفت که هفته آینده گروه سنی بالای ۵۰ سال می‌توانند برای تزریق واکسن کرونا نام‌نویسی کنند.

روز پنجشنبه کمیته بهداشت و درمان ستاد کرونا دلیل عمده افزایش آمار بیماران در روزهای اخیر را بالا بودن سرعت ابتلا در سویه جدید بیماری، موسوم به سویه دلتا، اعلام کرد و نسبت به افزایش تعداد مبتلایان و درگیر شدن تعداد بیشتری از شهرها و استان‌های کشور طی روزهای آینده هشدار داد.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، نیز اعلام کرد که شدت واگیری گونه دلتای کرونا در این استان دو و نیم تا سه برابر ویروس‌های قبلی است و سن مبتلایان نیز پایین‌تر از گذشته است.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، نیز با اشاره به شیوع گونه دلتا گفت که ۵۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در این استان بستری هستند و  ۱۴ هزار بیمارنیز «سرپایی» بودند.

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، نیز گفت که تعداد بیماران بدحال درحال افزایش است.

در استان مازندران نیز روز پنجشنبه آمار بیماران مبتلا به کرونا پس از سه ماه از هزار نفر گذشت.

با اضافه شدن ۲۷ شهرستان جدید به فهرست شهرستان‌های قرمز کرونایی، تعداد این شهرستان‌ها به ۱۲۰ رسیده است.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر ۱۸۲ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۱۴۶ شهرستان در وضعیت زرد هستند و هیچ شهرستانی در وضعیت آبی نیست.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More