شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تهران مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی را تایید کرد، واشینگتن تکذیب

 

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها میان تهران و واشینگتن،‌ یک مقام دفتر حافظ منافع ایران در ایالات متحده و همچنین سخنگوی خانواده یک زندانی آمریکایی در ایران مذاکرات دو کشور برای تبادل زندانی را تایید کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه به نقل از ابوالفضل مهرآبادی،‌ معاون دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشینگتن، نوشت مذاکرات دو کشور با هدف مبادله مایکل وایت، ‌افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده،‌ با یک دکتر ایرانی آمریکایی که نامی از او نبرد صورت می‌گیرد.

با این حال، مهرآبادی افزود که این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. او همچنین اشاره کرد مساله دوتابعیتی‌های زندانی در ایران موضوع این دور از مذاکرات نبوده است.

هم‌زمان جاناتان فرانکز سخنگوی خانواده وایت،‌ زندانی ۴۸ ساله آمریکایی که هم‌اکنون در مرخصی پزشکی در ایران به سر می‌برد، اشاره کرد که به او گفته شده مذاکرات بین دو طرف در این زمینه در حال انجام است،‌ اما جزییات بیشتری از آن نمی‌داند.

او گفت: «اگر ایرانی‌ها یک توافق‌ متناسب روی میز داشته باشند، ما تمایل داریم که دولت آن را قبول کند و مایکل را به خانه برگرداند.»

با این وجود کن کوچینلی، جانشین وزیر امنیت ملی ایالات‌متحده، روز چهارشنبه گفت كه پرونده‌های وایت و عسگری هرگز به همدیگر مرتبط نبوده‌اند. 

کوچینلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما ماه‌ها تلاش کرده‌ایم این مرد [عسگری] را دیپورت کنیم. هرگز هیچ ارتباطی بین [پرونده] این دو نفر نبوده است، تا این که آنها (مقام‌های ایران) این خبر را چند روز پیش ساختند.»

او همچنین از کند بودن سرعت عمل ایران در پذیرش بازگشت عسگری ابراز نارضایتی کرد.

وایت از سال ۲۰۱۸ به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و همچنین انتشار عمومی یک عکس خصوصی در ایران به ۱۰ سال حبس محکوم و زندانی شد.

خبرگزاری رویترز نیز روز سه‌شنبه خبر از احتمال این مذاکرات داده و به نقل از مقام‌های ایرانی گزارش کرده بود که با آماده شدن آمریکا برای آزادی و بازگرداندن سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که متهم به نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری شده بود،‌ احتمال تبادل او با یک زندانی آمریکایی در ایران وجود دارد.

این گزارش‌ها در پی آن منتشر می‌شود که روز دوشنبه عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،‌ طی یک نشست خبری گفته بود درباره تبادل زندانی با آمریکا، پیشنهاد همچنان «روی میز» است.

این مقام وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد: «حتی در خصوص برخی افراد پیشنهاد تبادل داده بودیم که امیدواریم انجام شود.»

از سوی دیگر هم‌زمان با مقام‌های ایران،‌ سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده گفته که قرار است عسگری پس از دریافت مجوز پزشکی و مشخص شدن نتیجه آزمایش کرونایش به ایران بازگردانده شود.

سال گذشته نیز ایران ژائو وانگ، شهروند آمریکایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد؛ آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

اخبار مذاکره تهران و واشینگتن درباره امکان تبادل زندانی در شرایطی منتشر می‌شود که طی هفته‌های گذشته تحریم‌ تسلیحاتی ایران،‌ حضور جمهوری اسلامی در سوریه،‌ و مقابله نیروی دریایی دو کشور در خلیج فارس موضوع تنش میان مقام‌های دو کشور بوده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More