شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روایت رویا حکاکیان، نویسنده و روزنامه‌نگار، از تهدید عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی علیه او

 

در پی افشای توطئه دستگاه‌ اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربایش مسیح علی‌نژاد از آمریکا، رویا حکاکیان، نویسنده و روزنامه‌نگار ساکن آمریکا، خبر داد که او نیز هدف عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده است و اف‌بی‌آی در اوت ۲۰۱۹ او را مطلع کرده بود.

حکاکیان در مطلبی که با عنوان «آدم‌کش‌‌های ایران میان ما» در «نیویورک ریویو» منتشر شد، به روایت ماجرا پرداخته است.

حکاکیان نوشته که در اواخر اوت ۲۰۱۹، دو مامور فدرال به خانه‌اش در حومه کانتیکت آمدند و به او گفتند اف‌بی‌آی به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد او هدف عملیات ماموران جمهوری اسلامی در خاک آمریکاست و با توجه به رفتارهای پیشین جمهوری اسلامی با مخالفان خارج از کشور، احتمال می‌دادند نقشه ترور باشد.

اما حکاکیان در این مورد تردید داشت و تصور می‌کرد احتمالا در تفسیر اطلاعات فارسی اشتباه کرده‌اند. در اوایل دهه ۲۰۰۰، در مطالبی که روزنامه کیهان، نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، با عنوان «ارتش سری روشنفکران» منتشر می‌کرد و در مورد برخی ایرانیان خارج از کشور بود که علیه حکومت ایران «توطئه می‌کردند»، نام حکاکیان به‌عنوان یکی از این «سربازان» آمده بود.

حکاکیان تصور می‌کرد گمانه‌زنی اف‌بی‌آی در مورد توطئه ترور یا به برداشتش از آن مطالب کیهان بازمی‌گشت یا آزارهای سایبری که پس از انتشار کتابش در مورد ترور مخالفان رژیم در رستوران میکونوس متوجه‌اش شد. اما این مساله نیز به یک دهه قبل بازمی‌گشت. کتاب «آدم‌کش‌های قصر فیروزه» در سال ۲۰۱۱ منتشر شده بود.

اما ماموران اف‌بی‌آی به او گفتند این مورد جدید است و به گذشته مربوط نیست. برای حکاکیان عجیب بود زیرا به گفته خودش، فعالیت سیاسی خاصی نداشت و در حومه شهر مشغول نوشتن بود.

او سپس به خاطر آورد که چند هفته قبل، اف‌بی‌آی نیویورک هشدار مشابهی به دوستش، مسیح علی‌نژاد، نیز داده بود و پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملیات، او را تحت محافظت قرار داده بودند.

سرانجام در ژوئیه ۲۰۲۱، دادگستری فدرال نام چهار ایرانی را اعلام کرد که قصد داشتند علی‌نژاد را از نیویورک بربایند و با قایق به ونزوئلا منتقل کنند و از آن‌جا به تهران ببرند.

حکاکیان از سال ۲۰۱۹ با علی‌نژاد همکاری کرده بود، درباره او نوشته و کارش را تحسین کرده بود، به‌ویژه در مورد کارزار نه به حجاب اجباری در ایران. 

پس از انتشار بیانیه ۱۴ فعال سیاسی در ایران نیز که خواستار استعفای علی خامنه‌ای و گذار از نظام جمهوری اسلامی شده بود، حکاکیان در کنار مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی، یکی از ۱۴ زن کنشگر ساکن خارج کشور بود که با انتشار بیانیه‌ای، از این ۱۴ فعال سیاسی حمایت کرده بودند. 

او در ادامه یادداشتش توضیح می‌دهد که هرچند برنامه ربایش علی‌نژاد عجیب به نظر می‌رسد، جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی در ترور، ربایش و اعدام مخالفانش دارد و پس از انقلاب ۵۷، از صدها مخالفی که هدف این دست نقشه‌های رژیم قرار گرفته‌اند، فقط دو نفر جان سالم به در برده‌اند: هادی خرسندی و مسیح علی‌نژاد.

پس از دریافت این هشدار، حکاکیان سعی کرده بود محتاط‌تر باشد زیرا جمهوری اسلامی از طریق افراد نزدیک و قابل اعتماد قربانی نیز دست به ترور زده بود، مانند قتل شاپور بختیار در پاریس و ربایش روح‌الله زم از عراق.

او تصمیم گرفت این مساله را با تعدادی از دوستان نزدیکش در میان بگذارد و کمک فکری بگیرد، اما به هراس دوستان و تنهایی بیشتر حکاکیان منجر شد؛ در حالی که همه دنیا به‌دلیل کووید‌ـ‌۱۹ در قرنطینه بودند، او به‌دلیل نگرانی دیگری خود را قرنطینه کرده بود.

دو سال طول کشید تا حکاکیان سرانجام تصمیم گرفت در مورد این مساله علنی صحبت کند و شرح ماجرا را در نیویورک ریویو منتشر کرد.

او با اشاره به قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان و این مساله که طالبان در تمام مدت مذاکرات صلح در تدارک بازگشت به قدرت بود، در مورد مذاکره با ایران به غرب هشدار می‌دهد و اضافه می‌کند در دهه ۱۹۹۰ نیز در بحبوحه مذاکرات دولت اصلاح‌طلب ایران با آلمان، عوامل جمهوری اسلامی به اروپا می‌رفتند و مخالفان را ترور می‌کردند و در میانه مذاکرات وین برای توافق هسته‌ای با آمریکا، ماموران رژیم در نیویورک درصدد ربودن مسیح علی‌نژاد بودند. حکاکیان در پایان می‌افزاید با توجه به جاه‌طلبی روز‌افزون رژیم حاکم بر ایران، مخالفان آخرین اهداف جمهوری اسلامی نخواهند بود.  

پس از افشای نقشه ربایش مسیح علی‌نژاد، آمریکا اعلام کرد شمار دیگری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی ایرانی نیز هدف عملیات دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده‌اند ولی به نام آن‌ها اشاره‌ای نکرد. اکنون دست‌کم مشخص شده است رویا حکاکیان یکی از این افراد بوده است.

دولت جو بایدن تاکنون به گزارش تهدید حکاکیان واکنش رسمی نشان نداده‌ است.

اما پیش‌تر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در دیدار با علی‌نژاد گفته بود که واشینگتن با این‌گونه اقدام‌های غیرقانونی که ناقض حقوق بشر و تهدیدی علیه نظم بین‌المللی است، مقابله خواهد کرد.

رویا حکاکیان نویسنده دو کتاب شعر فارسی «به‌خاطر آب» و «نامی سزاوار نیایش» و سه کتاب به زبان انگلیسی است: «سفر از سرزمین نه»، «آدم‌کش‌های قصر فیروزه» و «راهنمای مبتدی‌ها در آمریکا: برای مهاجرها و کنجکاوها»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More