شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
چهل سال قبل در چنین روزی، چه خبر بود؟

روزشمار یک انقلاب- ۲۷ دی‌ماه

 

(بیست و‌هفتم دی ماه ۱۳۵۷ برابر با هفدهم ژانویه ۱۹۷۹میلادی)

پیام تاریخی بختیار به ملت ایران: ایران در خطر است

شاپور بختیار نخست وزیر پس از عزیمت شاه طی پیامی گفت: «وقت آن است که ملت ایران ثابت کند که استحقاق آزادی و دموکراسی را دارد. وقت آن است که ما به جهانیان بفهمانیم که کشور ما می‌تواند یک کشور آزاد، مستقل و دموکرات باشد. ما نباید به حقوق مردمی که با ما اختلاف عقیده و اختلاف سلیقه دارند تجاوز نماییم. ما نباید کاری انجام دهیم که افراد این آب و خاک در مقابل یکدیگر قرار گیرند. ما نباید کاری کنیم که خدای نخواسته زمزمه‌های شومی از بعضی از نقاط کشور به گوش برسد.»

 

بختیار به ارتش: جز برای دفاع از خود تیراندازی نکنید

شاپور بختیار به نیروهای مسلح کشور دستور داد، به روی هیچکس تیراندازی نکنید مگر در دو مورد: اول اینکه «اگر به سوی شما یا مواضع حساس مانند کلانتری، ژاندارمری، پادگان و غیره... تیراندازی شود.» و دوم این که «پرچمی جز پرچم ایران در محلی به اهتزاز در آید.»

 

آیت الله شریعتمداری: نمی‌توان بدون اجازه مراجع تقلید افراد را مجازات کرد

آیت الله شریعتمداری با صدور اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که بدون اجازه حکام شرع و مراجع تقلید، هیچکس نمی‌تواند در مجازات مردم اقدام کند.

در هفته گذشته به علت قتل‌های زیادی که انقلابیون از افراد منتسب به ساواک یا نیروهای مسلح و خانواده‌های آنها کردند، آیات عظام خمینی، مرعشی، گلپایگانی، روحانی، طالقانی و دیگران با صدور اطلاعیه‌هایی مردم را به آرامش و خودداری از انتقامجویی دعوت کردند.

 

آیت الله خمینی رفتن شاه را به مردم تبریک گفت

به نوشته هفته‌نامه ایرانشهر آیت الله خمینی به محض پخش خبر خروج شاه از ایران طی یک مصاحبه مطبوعاتی، از رفتن شاه به عنوان یک پیروزی مقدماتی نام برد و آن را به «ملت قهرمان ایران» تبریک گفت. آیت الله ضمن صدور اطلاعیه ای که امروز منتشر شد، سلطنت پهلوی را با خروج شاه « پایان یافته» اعلام کرد و از نظامیان خواست از حمایت «شاه مخلوع» دست بردارند.

 

دیشب که شهرها همه گل بود...

امروز روزنامه اطلاعات ۲۷ دی ماه ۱۳۵۷ شعری از علیرضا نوری زاده، نویسنده و روزنامه‌نگار معتبر ایرانی را منتشر کرد. در این شعر که به مناسبت رفتن شاه منتشر شده است، شاعر احساس‌های خود را به کلمه آورده است:

شعر علیرضا نوری زاده در روزنامه اطلاعات در صفحه‌ای با تصاویر مجسمه در حال سقوط شاه، تظاهرات مردم، تصویری از جوانی که عکس آیت الله خمینی را به دست گرفته است منتشر شد. علیرضا نوری زاده پس از انقلاب مدتی به کار روزنامه‌نگاری پرداخت و آنگاه به دلیل بحران سیاسی دهه شصت از کشور خارج شد و به لندن رفت و در حال حاضر حدود سی سال است در آنجا زندگی می‌کند و به روزنامه‌نگاری ادامه می‌دهد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More