شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران: آمار جان‌باختگان کرونا هفت برابر آمار رسمی است، موج ششم برای نظام خطر دارد

درحالی که وزارت بهداشت ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمار جان‌باختگان روزانه به ۷۰۹ نفر و مجموع جان‌باختگان به ۱۰۳ هزار و ۳۵۷ نفر رسیده است، روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش داد که آمار جان‌باختگان کرونا در ایران «هفت برابر آمار رسمی یک صد هزار نفر اعلام شده»، یعنی حدود ۷۰۰ هزار نفر است و بروز موج ششم برای «کشور و نظام» خطرناک است.

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران از قول کوروش هلاکویی نائینی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره «آمار عبور رسمی میزان فوتی‌های کرونا از ۱۰۰ هزار نفر»، نوشت: طبق آنچه خود ایرج حریرچی گفته است آمار فوتی‌ها را باید دو و نیم تا سه برابر کرد اما من می‌گویم شما می‌توانید آمار فوتی‌ها را تا هفت برابر کنید.

روزنامه جوان به نقل از این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت: «در شهریور ماه سال گذشته[شهریور۱۳۹۹]ما برآورد ۳۵۰ هزار مرگ را داشتیم.»

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تحقیقات‌شان درباره جان‌باختگان کرونا در ایران، گفت که طبق آمار‌هایی که ابتدای شروع کرونا از مناطق مختلف کشور دریافت ‌کردم، متوجه شدم که در برخی از مناطق می‌توانیم آمار رسمی را تا هفت برابر کنیم تا به آمار واقعی برسیم و در شهریور ماه سال گذشته ما برآورد ۳۵۰ هزار مرگ را داشتیم.

او افزود که در وزارت بهداشت «داده‌ها را به گونه‌ای مهندسی می‌کنند که اگر شما از من سندی بخواهید سندی ندارم چراکه به داده‌ها دسترسی ندارم و داده‌ها در اختیار نیست.»

 روزنامه جوان همچنین به سخنان علیرضا زالی، نیز اشاره کرد و یادآوری کرده است که فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران نیز گفته است: «ما به سازمان جهانی بهداشت آمار دروغ داده‌ایم.»

کوروش هلاکویی نائینی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه غیر از واکسیناسیون «سه استراتژی برای کنترل کرونا وجود دارد؛ یکی ایمنی گروهی، استراتژی دیگر ایمنی گروهی با محدودیت‌های خاص و سوم لاک‌داون»، گفت که «ما در کشورمان استراتژی ایمنی گروهی را داشته‌ایم و محدودیت‌هایی هم که تاکنون اعمال شده، نمادین بوده‌ است.»

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود که مقام‌های ایران «همین سیاست ایمنی گروهی را ادامه دادند و تصور کردند می‌توانند در بیمارستان‌ها مرگ‌ها را جمع کنند، اما به این توجه نکردند که هر پیکی قوی‌تر از پیک قبلی اتفاق می‌افتد.»

کوروش هلاکویی نائینی  نسبت به بروز موج ششم کرونا با شدت و مرگ‌های افزون‌تر هشدار داد و نوشت: «اگر مداخلات لازم را انجام ندهیم، پیک بعدی قوی‌تر از این اتفاق خواهد افتاد و مرگ‌های بیشتری خواهیم داشت.»

روزنامه جوان از قول این استاد اپیدمیولوژی تاکید کرد که «باید لاک داون به شیوه حکومت نظامی انجام شود» و مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل ضعف مدیریت خود، چرخش ویروس را به حساب گونه‌های جدید ویروس دلتا یا هندی و انگلیسی می‌گذارند، «باید محاکمه شوند.»

این روزنامه البته به فرمان نوزدهم دی ماه سال ۹۹ علی خامنه‌ای مبنی بر «ممنوعیت واردات واکسن ساخت آمریکا و انگلیس» و  اقدامات تبلیغاتی ستاد اجرایی فرمان امام، نهاد تحت نظر خامنه‌ای برای تولید و تحویل ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت، اشاره نکرد که سبب از دست رفتن زمان واکسیناسیون فوری و عمومی و جان‌باختگان هزارن نفر شده است.

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران از قول این استاد اپیدمیولوژی نسبت به پیامدهای امنیتی بروز موج ششم کرونا برای جمهوری اسلامی هشدار داد و نوشت: «باید بدانیم کشور در خطر است» و «اگر کار به جایی برسد که بیمارستان‌ها نتوانند جوابگو باشند و مردم اعتمادشان را از دست بدهند، سرمایه اجتماعی نظام از دست می‌رود، بنابراین باید در این چهار ماه [آینده] بیماری را مهار» کرد.

کوروش هلاکویی نائینی  به این روزنامه گفت که باید واکسیناسیون گسترده و فوری با استفاده از مساجد، بسیج، و همچنین مانند سایر کشورها در سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها انجام شود و فقط «اگر اینگونه عمل کنیم می‌توان ماجرا را جمع کرد در غیر این‌صورت خیر.»

در روزهای گذشته علاوه بر رکوردشکنی مکرر آمار رسمی جان‌باختگان روزانه کرونا در کل کشور، شمار جان‌باختگان روزانه کرونا در شهر مشهد از ۲۱۶ نفر و در مشهد از ۲۱۱ نفر گذشت.

وضعیت مرگ و میر در بسیاری از استان‌های ایران چنین شرایطی را دارد و در جدید‌ترین مورد روز سه‌شنبه دوم شهریور ماه ولی‌الله حیاتی، معاون امنیتی استانداری خوزستان و فرمانده قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد مدیریت کرونا اعلام کرد که شمار جان‌باختگان کرونا در این استان هم از ۷۰ نفر گذشته است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More