شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سگ‌کشی زنجیره‌ای به زنجان رسید

 

سگ‌کشی‌های زنجیره‌ای در ایران که موجب اخلال در محیط زیست این کشور شده، این بار به شهر سلطانیه در استان زنجان رسیده و به نوشته رسانه‌های ایران، آرامش را از مردم این شهر گرفته است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، به نقل از رضا ملایی، رییس شورای شهر سلطانیه نوشت که شهرداری این شهر «بدون توجه به قانون» دست به کشتار دست‌جمعی سگ‌ها در داخل شهر زده و این عمل شب گذشته (شامگاه جمعه ۱۴ تیر) نیز تکرار شد.

به گفته او: «شلیگ گلوله در نیمه‌های شب با هدف کشتار سگ‌ها» و «صدای زوزه این حیوانات» موجب «ترس و دلهره» در میان شهروندان سلطانیه شده است.

در حالی که خبر سگ‌کشی‌ در سلطانیه در شبکه‌های مجازی نیز پیچیده است، عزیزالله افشار، شهردار سلطانیه، در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران سگ‌کشی در این شهر را تکذیب کرده است.

اما رییس شورای شهر سلطانیه گفت: «شهردار آخر وقت روز چهارشنبه هفته گذشته طی نامه‌ای به رئیس شورای اسلامی شهر مکتوب اعلام کرده که نسبت به کشتار سگ‌های ولگرد در شهر اقدام خواهد کرد و این نامه قابل انتشار است.»

ملایی گفت که برآوردها نشان می‌دهد «تاکنون بیش از ۵۰ قلاده سگ» در سلطانیه کشته شده است.

استناد شهرداری سلطانیه برای این اقدام خود، نامه‌ای از اداره بهداشت این شهر است که در آن از مشاهده سگ‌های هار در میان سگ‌های شهر خبر داده بود.

اما شورای شهر سلطانیه می‌گوید که اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، باید فقط «تعداد معدودی» از سگ‌ها که هار و وحشی‌اند معدوم شوند و بقیه «طبق قانون» به صورت زنده جمع‌آوری شوند.

سگ‌کشی در ایران، یک پدیده فراگیر است و هر بار خبر سگ‌کشی در یکی از شهرهای ایران منتشر می‌شود.

حامیان حقوق حیوانات شهرداری‌ها را متهم می‌کنند که برای کاهش هزینه‌های بهداشتی و عقیم‌سازی، دست به کشتار سگ‌ها می‌زنند.

مثلا چند روز پیش، انتشار عکس و فیلم هایی از کشتار سگ‌ها در شبکه‌ها اجتماعی، اعتراض حامیان حقوق حیوانات در بندرعباس برانگیخت.

همچنین در اردیبهشت امسال، انتشار دو ویدئو از سگ‌کشی و سگ‌آزاری در تهران، پایتخت ایران، جنجال آفرید.

در یکی از این ویدئوها، مأموران شهرداری تهران در حال حمله به سگ‌های بی‌پناه و كشتن آنها بودند كه با ورود حامیان حیوانات، كار به درگیری با ماموران شهرداری كشیده شد. در ویدئوی دوم نیز یک مامور شهرداری سلاح در دست دنبال سگ‌ها می‌گردد و یک نفر از او می‌خواهد با سگی كه مادر است و به توله‌های خود شیر می‌دهد، كاری نداشته باشد.

انتشار این ویدئوها موجب شد که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران از بررسی این موضوع خبر دهد.

سگ‌کشی در شهرهای ایران، اختلالاتی را نیز از نظر زیست‌محیطی به وجود آورده است.

در زمستان گذشته، مدیرکل حفظ محیط زیست استان قم از ورود گرگ‌ها به این شهر خبر داد. این درحالی بود که رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش این اداره گفت که «حذف سگ‌ها از برخی مناطق این استان خطر ورود سایر سگ‌سانان را به همراه دارد.»

قانون چه می‌گوید؟

تاکید بر رعایت قانون برای جلوگیری از سگ‌کشی در حالی است که بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، «دفع حیواناتی که مبتلا به امراض ساریه بوده و یا در شهر بلاصاحب و مضر‌ هستند» بر عهده شهرداری‌هاست، اما قانون صریحا از کشتن حیوانات سخن نگفته است.

خبرگزاری فارس در این زمینه نوشت: «در این قانون تاکید شده شهرداری‌ها ضمن شناسایی محل‌های تجمع حیوانات مانند سگ‌ها اقدام به جمع‌آوری آنها با استفاده از دستگاه‌هایی چون تور مهار، قفس زنده‌گیری و دستگاه‌های مهار اقدام کنند تا پس از زنده‌گیری غربالگری‌ها انجام شده و سگ‌های غیر مفید و دارای بیماری معدوم‌سازی شود.»

این خبرگزاری تأکید کرده که «البته این معدوم‌سازی نیز دارای شرایط خاص خود بوده و باید به نحوی باشد که حیوان کمترین درد را بکشد، همچنین در این قوانین آمده است کشتار حیوانات باید در خارج از شهر و در محل های ایزوله باشد و پس از کشتن سگ‌ها دفن بهداشتی نیز انجام شود تا از شیوع بیماری‌های قابل انتقال از لاشه جلوگیری شود.»

همچنین لایحه‌ای به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده که بر اساس آن «حیوان آزاری به هر شیوه و با هر انگیزه ممنوع است».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More