شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صدا و سیما به خاطر پخش اهانت یک مداح به بزرگان اهل سنت عذرخواهی کرد

در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش اهانت‎های یک مداح به اعتقادات و شخصیت های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه ای عذرخواهی کرد.

در این برنامه که تحت عنوان «مولودی خوانی- با مداحی مهدی حسینی» از شبکه پنج پخش شد، این مداح اقدام به اهانت به «خلفای راشدین و عایشه همسر پیامبر اسلام» کرد.

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه شبکه پنج صدا و سیما آمده است: «در پی پخش مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی، در بخش کوتاهی از برنامه که به صورت زنده روی آنتن بود، متاسفانه یک مداح بر خلاف سیاست‌های وحدت‌آفرین رسانه ملی عمل کرده که این رفتار به هیچ وجه مورد تایید شبکه نبوده و ضمن محکوم کردن آن، شبکه پنج سیما از همه برادران و خواهران اهل سنت عذرخواهی می‌کند.»

مدیران صدا و سیما در این اطلاعیه تاکید کردند که «برخورد قاطع با تمامی افرادی که در این اتفاق نقش داشته‌اند، حتما صورت می‌گیرد.»

این اولین بار نیست که پخش برنامه هایی از سوی صدا و سیما به دلیل «اهانت به اعتقادات اهل سنت» با اعتراض مواجه می شود. مرداد ۱۳۹۵ نیز پخش یک قسمت از مجموعه «دورهمی» با اعتراضات گسترده اهل سنت مواجه شد. دلیل اعتراضات «توهین» مجری در یکی از قسمت‌های دورهمی با موضوع «تظاهر و ریا» به «طلحه و زبیر» بود که هر دو تن از نزدیک­ترین یاران پیامبر اسلام  و از شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت هستند.

اعتراض به برنامه دورهمی در آن سال به مجلس شورای اسلتمی هم کشیده شد و ۲۰ نفر از نمایندگان  عضو «فراکسیون اهل سنت مجلس» در تذکر کتبی خواهان «برخورد جدی با عوامل تولید و مجری برنامه دورهمی به دلیل اهانت به بزرگان اهل سنت» شدند.

خواسته اهل سنت: خودداری از توهین به اعتقادات مذهبی و فرهنگ اقوام ایرانی

عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز پیشتر در سال ۱۳۹۳ طی نامه‌ای به محمد سرفراز، رئیس وقت صداوسیما، خواستار پخش «اذان اهل سنت» از رادیو و تلویزیون مناطق سنی‌نشین ایران و «خودداری از توهین به اعتقادات مذهبی و فرهنگ اقوام ایرانی» در برنامه‌های صدا و سیما شده بود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در همان نامه خطاب به رئیس وقت صدا و سیما نوشته بود: «صدا و سیمای جمهوری اسلامی باید از گرایش‌های مذهبی، جناحی، حزبی و غیره دوری کرده و بی‌طرفی خود را به همه به اثبات برساند.»

محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر، در نماز جمعه ۱۶ آذر۱۳۹۳ به پخش برنامه هایی تحت عنوان «سینه زنی و عزاداری اهل سنت» از شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیما اعتراض کرد و گفت: «ما هرگز برای پیامبر،خلفای راشدین و امامان خود عزا نگرفته ایم، چنین چیزی در مذهب ما نیست» و «ما این حق را داریم که مطابق باورهای مذهبی خود عمل کنیم.»

عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان در ۲۳ اردیبهشت سالجاری طی سخنانی در «دیدار علما و فرهیختگان اهل‌سنت با رئیس‌جمهور» با تاکید  براینکه «ایران نام اتحاد اقوام و مذاهب مختلف است که باید حقوق آنها مراعات شود» و گفت: «برای تحقق اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب بایداین اقوام و مذاهب آزادی‌های قانونی خودشان را داشته باشند و بین آنها عدالت اجرا شود.»

مولوی عبدالحمید در سخنانش تاکید کرد که اولین خواست محوری جامعه اهل‌سنت «تامین آزادی‌های مذهبی بیشتر» و دوم «به کارگیری شایستگان اهل‌سنت و سایر اقوام و مذاهب بدون هیچ‌گونه تبعیض و تفاوتی» است، چرا که «مشارکت دادن اقوام و مذاهب در ادارۀ کشور وحدت پایدار و امنیت ملی ما را تامین می‌کند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More