شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مادر نرگس محمدی: دخترم در زندان تهدید جنسی و جانی شده است

 

مادر نرگس محمدی، زندانی سیاسی در زندان زنجان،‌ طی نامه‌ای خطاب به ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه ایران،‌ ضمن اشاره به فقدان امکانات بهداشتی برای دخترش از تهدید جنسی و جانی او در زندان خبر داد.

عذار بازرگان،‌ مادر این فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای که روز یکشنبه ۱۸ اسفندماه و هم‌زمان با روز جهانی زن منتشر کرده با اشاره به وجود مواد مخدر در زندان نوشته است: «وقتی افراد شیشه مصرف می‌کنند هر لحظه ممکن است اتفاق ناگوار بی‌افتد که می‌افتد. نرگس توسط یک فرد که مرتکب دو قتل سرقت و مواد، تهدید جنسی و جانی شده است که مسوولان زندان هم در جریان هستند.»

او در این نامه به شکایت محمدی از مسئولان قضایی به دلیل هم‌بندی‌اش با زندانیان خطرناک اشاره کرده است. 

بازرگان ضمن زیر سوال بردن اظهارات سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر بهتر بودن شرایط زندانیان امنیتی از سایر زندانیان نوشته است: «دختر من بین زندانیان جرایم عادی زندگی می‌کند، از لحاظ بهداشتی در نازل‌ترین حد است. ظرف‌ها در یک گودال سیمانی کثیف و کهنه در داخل حمام شسته می‌شود، مواد ضدعفونی حتی با خرج دخترم موافقت نمی‌شود.»

مادر این زندانی سیاسی اضافه کرده: «دختر من نه تنها از حق و حقوق یک زندانی امنیتی و سیاسی، حتی از قاتل و قاچاقچی حبس ابد هم برخوردار نیست.»

به گفته او، محمدی در زندان به دلیل بازجویی‌های طولانی و سلول انفرادی دچار «بیماری گوارش،‌ اعصاب،‌ مری و آمبولی» شده است و قادر به خوردن «غذای پرکافور زندان» نیست. 

بازرگان پیشتر نیز در پی با افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع بیماری کرونا در زندان‌ها درباره امکان ابتلای محمدی به این ویروس به دلیل کمبود امکانات بهداشتی ابراز نگرانی کرده بود. 

محمدی فعال حقوق بشر است که در دی‌ماه طی نامه‌ای اعلام کرده بود از زندان اوین با «فریب، توهین و ضرب و شتم» از سوی رییس زندان و ده‌ها مامور امنیتی به زندان زنجان منتقل شده است. 

او دلیل این مساله را تحصن اعتراضی درباره کشتار شهروندان در اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه عنوان کرده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More