شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار مشاور وزارت بهداشت به سعید نمکی: خوزستان باید دو هفته تعطیل شود

 

بر اساس نامه‌ای که تصویر آن در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته، یک مقام وزارت بهداشت ایران با اشاره به شیوع گسترده کرونا در استان خوزستان، در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، هشدار داد که برای کنترل وضعیت این استان «همه چیز» باید به مدت دو هفته تعطیل شود.

محمداسماعیل مطلق،‌ مشاور معاون بهداشتی و رئیس مرکز مدیریت و کاهش خطرات و بلایای وزارت بهداشت،‌ در نامه‌اش با اشاره به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در این استان، اشاره کرده شرایط کنونی خوزستان «با روش‌های فعلی قابل کنترل نیست.»

مطلق موثرترین روش کنترل در افزایش «لجام‌گسیخته»‌ کرونا را اعمال تعطیلی‌های کامل تحت عنوان «لاک‌داون» عنوان کرده است.

این نامه در شرایطی نوشته شده که مقام‌های محلی خوزستان از رشد «۱۰ برابری» شمار بیماران و افزایش «۱۰۰ درصدی» فوتی‌های ناشی از کرونا طی هفته‌های اخیر خبر می‌دهند. همچنین هشدارهایی درباره پر شدن ظرفیت آی‌سی‌یوها مطرح شده و استاندار این استان هم به تازگی از ورود آن به «پیک چهارم کرونا» خبر داد.

اکنون مشاور وزارت بهداشت نوشته برای تدارک بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و پرسنل، تامین جایگزین برای نیروهای بهداشتی مبتلا شده، راه‌اندازی نقاهت‌گاه‌ها و متناسب‌سازی تیم‌های رهگیری «همه چیز» باید تعطیل شود.

او تنها مشاغل خدماتی،‌ اقتصادی،‌ تولیدی و امنیتی «ضروری» را از این مساله مستثنی کرده است.

مطلق اشاره کرده این تعطیلی شامل محدودیت در زمینه‌های تردد، فعالیت و کار، مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی، کلیه مراکز آموزشی،‌ فرهنگی و اجتماعی است.

این مقام وزارت بهداشت بازگشایی حساب‌نشده پس از اعمال محدودیت‌ را نیز «دارای عواقب خطرناک» خوانده است.

طی روزهای گذشته مقام‌های حوزه بهداشت خوزستان بارها درباره بدتر شدن شرایط آن هشدار داده‌ و گفته‌اند «حدود ۳۰ درصد» موارد ابتلا در کشور در این استان اتفاق می‌افتد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولت ایران، هم‌اکنون ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز و هشت شهرستان آن هم در وضعیت نارنجی قرار دارند. پیش از این، ستاد ملی مقابله با کرونا با پیشنهاد قرنطینه و تعطیلی دو هفته‌ای این استان مخالفت کرده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More