شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار نظام‌ پزشکی درباره تعلل دولت؛ بسیار کمتر از یک درصد جمعیت واکسینه شده‌اند

 

 

در شرایطی که وزارت بهداشت ایران آغاز پیک چهارم بحران کرونا در کشور را تایید می‌کند،‌ سازمان نظام پزشکی هشدار داده واکسیناسیون صورت‌ گرفته «بسیار ناچیز» بوده و تاکنون میزانی بسیار کمتر از یک درصد جمعیت را پوشش داده است.

حسین کرمان‌پور، مدیرکل روابط عمومی نظام پزشکی، روز دوشنبه ۹ فروردین‌ماه به خبرگزاری ایرنا گفت:‌ «نقدی که به روند واکسیناسیون در کشور هست این است که کند است. این تعداد چند صدهزار واکسن واردشده در مقابل جمعیت میلیونی ایران میزان قابل توجهی نیست.»

کرمانپور در ادامه اشاره کرد شهروندان بیش از گذشته «حواسشان هست» و پس از یک سال تحمل محدودیت «خسته شده‌اند و می‌خواهند کنار هم باشند.»

به گفته این مقام نظام پزشکی،‌ پس از بیش از یک ماه از ورود واکسن کرونای  روسی «اسپوتنیک وی» و آغاز واکسیناسیون، تنها حدود ۱۶۱ هزار نفر مورد تزریق قرار گرفته‌اند. این تعداد کمتر از یک‌پنجم درصد (۰/۱۹ درصد) از جمعیت ۸۳ میلیون نفری کشور را تشکیل می‌دهد.

از میان کشورهای منطقه گزارش‌ها حاکیست ترکیه با جمعیتی مشابه ایران تاکنون به بیش از ۱۴ میلیون نفر، حدود ۱۷ درصد جمعیت، دست‌کم یک دوز از واکسن و به حدود شش میلیون نفر نیز دو دوز از آن را تزریق کرده و همچنان در حال دریافت محموله‌های جدید است. 

در اسرائیل هم بیش از ۵۵ درصد جمعیت یک دوز از واکسن فایزر-بیونتک را دریافت کرده‌اند. همچنین امارات متحده عربی تاکنون به بیش از ۷/۳ میلیون نفر، نزدیک به سه‌چهارم جمعیت، واکسن تزریق کرده است.

با این حال مقام‌های حکومت ایران سرعت پایین واکسیناسیون را مساله‌ای «جهانی» خوانده و به «خلف وعده» در تحویل محموله‌های واکسن ارجاع می‌دهند.

این در حالی است که وزارت بهداشت ایران قبلا اعلام کرده بود تا پایان سال ۱۳۹۹، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه خواهد کرد. کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی این وزارتخانه، روز شنبه شمار واکسن‌های توزیع‌شده در کشور را ۶۹۵ هزار دوز عنوان کرد.

جهان‌پور هفته گذشته هم رسما شکست اجرای برنامه ملی واکسیناسیون برای سال ۹۹ را اعلام کرده بود.

 

تهران در پیک چهارم بحران

 

همزمان پیام طبرسی،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، به خبرگزاری برنا گفته در تهران پیک چهارم شیوع بیماری آغاز شده است. پیشتر هم در استان‌های دیگر از جمله کهگیلویه و بویراحمد مسئولان هشدار مشابهی داده بودند.

طبرسی همچنین اشاره کرده که «میزان ورودی و بستری بیماران به مراکز درمانی افزایش یافته و تخت‌های بیمارستان‌ها پر شده است.»

به گفته او، بیماران از تمامی رده‌های سنی به این ویروس مبتلا شده‌اند.

 

کرونای جهش‌یافته در کشور پخش شد

 

قاسم جان‌بابایی،‌ معاون درمان وزارت بهداشت،‌ اعلام کرده که کرونای جهش‌یافته «به صورت گسترده» در کشور پخش شده است.

او درباره واکسیناسیون گفت: «تا پایان ماه رمضان جمع زیادی از افراد پرخطر علیه ویروس کرونا واکسینه می‌شوند.»

این مقام وزارت بهداشت افزود: «دو ماه بعد با تولید انبوه واکسن و واکسیناسیون عمومی، با فراغ بال بیشتری می‌توانیم مردم را نسبت به برگزاری مجدد مراسم و آیین‌های ملی و مذهبی دعوت کنیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More