شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش خامنه‌ای به سخنان افشاشده ظریف: تکرار حرف‌های دشمن بود

علی خامنه‌ای، ‌رهبر جمهوری اسلامی،‌ در واکنش به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف در ایران ‌اینترنشنال، ضمن انتقاد از سخنان وزیر امور خارجه آن را «تکرار حرف‌های دشمن و آمریکا» خواند.

خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه طی یک سخنرانی تلویزیونی بدون نام بردن از ظریف، اظهارات او را «مایه تعجب و تاسف» دانست و گفت بعضی از این سخنان «تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و آمریکا» درباره نیروی قدس سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده آن، است.

رهبر حکومت ایران اشاره کرد: «سیاست کشور از انواع برنامه‌ها تشکیل شده و همه با هم باید پیش بروند، نفی هر بخش خطای بزرگی است که از مسئول جمهوری اسلامی نباید سر بزند.»

این واکنش خامنه‌ای یک هفته پس از افشای فایل صوتی سه ساعته ظریف در ایران اینترنشنال صورت می‌گیرد. 

ظریف در این مصاحبه به دخالت‌های گسترده سپاه پاسداران و نیروهای نظامی و امنیتی در دیپلماسی و سیاست کشور و همچنین نفوذ نیروی قدس اشاره کرده بود.

پس از انتشار گسترده این فایل، حسن روحانی، رییس‌جمهوری، در جلسه هیات دولت دستور برخورد «بی‌رحمانه» وزارت اطلاعات با عوامل انتشار آن را صادر کرد و حسام‌الدین آشنا را از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، که مدیریت این مصاحبه‌ها با مقام‌های ارشد دولت را بر عهده داشت، برکنار کرد.

قوه قضاییه نیز از تشکیل پرونده برای پیگیری افشای این فایل و ممنوع‌الخروجی ۲۰ نفر در ارتباط با آن خبر داد.

 

وزارت امور خارجه تصمیم‌گیر نیست

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش درباره انتقادات ظریف از نیروی قدس به دفاع از این نیروی نظامی پرداخت و آن را «بزرگ‌ترین عامل موثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا» خواند.

او گفت:‌ «سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت امور خارجه تعیین نمی‌شود،‌ مجامع بالادست تصمیم می‌گیرند و وزارت خارجه تصمیم‌گیر نیست و مجری است.»

 

اغتشاش پس از انتخابات جرم است

خامنه‌ای در بخشی از سخنانش درباره انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری به انتقادهای مطرح به قانون اساسی و‌ شیوه برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی پرداخت و گفت همه انتخابات برگزار شده تاکنون «سلامت» داشته‌اند و هیچ تخلف منجر به خدشه در نتیجه آن‌ها نداشته است.

او اشاره کرد: ‌‌«برخی هستند که انتخابات را جوری قبول دارند که انتخابات همان نتیجه‌ای را داشته باشد که آن‌ها می‌خواهند.»

رهبر جمهوری اسلامی در همین زمینه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت اغتشاش پس از انتخابات «جرم» است.

 

حق کارگران بیشتر از جاهای دیگر است

خامنه‌ای درباره جایگاه کارگران و روز جهانی کارگر گفت: «در جمهوری اسلامی حق کارگران بیش از جاهای دیگر است.»

او همچنین به وضعیت معیشتی و امنیت شغلی کارگران اشاره کرد و افزود: «بدخواهان و دشمنان سعی کردند جامعه کارگری را مقابل نظام قرار دهند.»

طی ماه‌های اخیر اعتراضات کارگری بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت هفتگی برگزار شده است. در بسیاری از تجمعات کارگران و بازنشستگان شعارهایی علیه مقام‌های حکومت و مبنی بر عدم شرکت در انتخابات سر داده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More