شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش دادستانی به بسته شدن حساب‌های برخی مقامات ایران؛ احتمال فیلترینگ اینستاگرام

با بسته شدن حساب‌های کاربری تعدادی از فرماندهان سپاه از سوی اینستاگرام، گمانه‌زنی‌ها بر سر فیلتر شدن این شبکه مجازی در ایران بار دیگر بالا گرفت.

در همین ارتباط، جواد جاویدنیا، معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور می‌گوید «اگر دولت کاری نکند، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.»

این مقام اشاره کرد که «یک مرحله دستور قضایی فیلترینگ اینستاگرام به قوت خود باقی است»، اما تاکید کرد که دادستانی ترجیح می‌دهد تکلیف موضوع در شورای عالی فضای مجازی مشخص شود.

معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از دولت خواست تا «اگر راهی بجز فیلترینگ دارد، روکرده و بر آن اعمال حاکمیت کند.»

جواد جاویدنیا با اشاره به «هزینه کلان» اختصاص یافته برای فیلترینگ هوشمند، عملکرد دولت در این زمینه را ناموفق خواند و هشدار داد که «اگر واقعاً راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.»

به گفته معاون امور فضای مجازی دادستانی چاره کار در این است که تمام نرم‌افزارهای مجازی و بانک‌های اطلاعاتی آنها باید طبق مصوبات فضای مجازی به کشور منتقل شود و آنها باید متعهد شوند که قانون جمهوری اسلامی را رعایت می‌کنند، «در غیر این صورت مجوزی برای آنها صادر نمی‌شود.»

مخالفان فعالیت شبکه‌های مجازی چون ایسنتاگرام همواره تاکید دارند که نمونه‌های داخلی خوبی در کشور وجود دارد که می‌تواند جایگزین نمونه‌های خارجی شود.

شبکه اجتماعی «اینستاگرام» از روز سه‌شنبه، ۲۷ فروردین حساب‌های کاربری تعداد زیادی از فرماندهان کنونی یا پیشین سپاه پاسداران و همینطور حساب کاربری انگلیسی‌زبان علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی را بسته است. اقدامی که واکنش‌هایی به همراه داشت.

معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور بسته شدن شدن «صفحه شخصی بسیاری از مسئولان در اینستاگرام» را «بزرگترین بی‌احترامی به ملت ایران» خواند.

حسین الله‌کرم، از بنیانگذاران گروه تندرو موسوم به «انصار حزب‌الله» هم در واکنش به این اقدام خواستار فیلتر شدن اینستاگرام شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More