شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر بهداشت تعداد دوزهای تزریق شده واکسن را به‌ عنوان آمار افراد «واکسینه» اعلام کرد

درحالی که بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت تا سی‌ام شهریور فقط ۱۴ میلیون و ۴۱۶ هزار نفر از جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران «دو دوز واکسن کرونا» را دریافت کرده‌اند، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت گفت: در حوزه واکسن به حدود ۴۵ میلیون دوز رسیدیم و بیش از ۵۰ درصد مردم را «واکسینه» کردیم و به زودی به ۷۰ درصد می‌رسیم.

وزیر بهداشت این سخنان را عصر سه‌شنبه در جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹ بیان کرد و گفت: «تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کردیم و دیگر وضعیت دارد فرق می‌کند و تا دو سه هفته دیگر شاید به ۷۰ درصد هم برسیم و دیگر لازم نیست که دستورالعمل‌هایی که قبلا داشتیم را اجرا کنیم، بلکه باید آن‌ها را به روز کنیم، مثلا لاک داون هوشمند ایجاد کنیم و مطالب را به روز بتوانیم انجام دهیم.»

این سخنان درحالی بیان شده که واکسن‌هایی که تاکنون در ایران برای واکسیناسیون کرونا مورد استفاده قرار گرفته‌اند همگی «دو دوزی» هستند و افراد برای «واکسینه» شدن مقابل ویروس کرونا با «دو دوز» از آن را دریافت کنند.

برای واکسینه کردن ۵۰ درصد از جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران باید ۴۱ میلیون و ۵۰۰  هزار نفر هر «دو دوز واکسن کرونا»  را دریافت کرده باشند.

آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اما با سخنان بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت انطباق ندارد چرا که مجموع افرادی که بنابر اعلام وزارت بهداشت تا روز سی‌ام شهریور ماه هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند فقط ۱۴ میلیون و ۴۱۶ هزار نفر است.

در آمار وزارت بهداشت البته اعلام شده است که  ۳۱ میلیون و ۳۵۸ هزار نفر نیز تاکنون در ایران «دوز اول» واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که این افراد برای «واکسینه» شدن باید دوز دوم واکسن را نیز تزریق کنند.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، در روزهای گذشته نیز در چند مصاحبه تلویزیونی، اخبار غیر دقیق و در مواردی اشتباه را اعلام کرده است که از جمله آنها «آغاز واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال از یک‌شنبه» بود تا آنجا که صدا و سیما و خبرنگارانش به صراحت اعلام کردند که سخنان وزیر «اشتباه» بوده است.

علاوه بر این، سخنان وزیر بهداشت درباره برداشتن محدودیت‌های اعمال شده تا چند هفته دیگر با واکسیناسیون ۷۰ درصدی جمعیت نیز از سوی بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان و اپیدمیولوژیست‌ها در ایران رد شده است.

در تازه‌ترین مورد، مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست، روز سه‌شنبه درباره میزان واکسنی که باید تزریق شود تا بتوان گفت که بیماری کرونا در کشور کنترل شده است، گفت: «در ابتدا برای سویه چینی بحث ۷۰ درصد مصونیت مطرح شده بود اما با این سویه‌های جدید به خصوص واریانت دلتا که اکنون در دنیا غالب شده است، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد مصونیت می‌خواهیم.»

این درحالی است که بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت، درحال حاضر ۱۷/۳ درصد از جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران با دریافت دو دوز واکسن در مقابل کرونا واکسینه شده است.

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More