شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه چین پس از سفر ایران: به دنبال منافع خود نیستیم

 

وانگ یی، وزیر خارجه چین پس از سفرش به کشورهای خاورمیانه از جمله ایران گفت پکن از نفوذناپذیری این کشورها در برابر مداخلات خارجی حمایت می‌کند و به دنبال منافع خود نیست.

وزیر خارجه چین چهار روز پس از حضورش در ایران و امضای توافق ۲۵ ساله با مقام‌های جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «چین از کشورهای منطقه حمایت می‌کند تا در برابر فشارها و دخالت‌ها نفوذناپذیر بمانند و به صورت مستقل مسیر توسعه را طوری که با واقعیت‌های منطقه متناسب باشد طی کنند.»

 

امضای سند توافق

او همچنین تاکید کرد که این کشورها باید از سایه رقابت قدرت‌های بزرگ ژئوپولتیک آزاد شده و تنش‌های منطقه‌ای و تفاوت‌ها را به عنوان سرامدهای منطقه حل کنند.

این مقام پکن علاوه بر ایران در سفرهای خود به ترکیه، ‌عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ‌بحرین و عمان نیز رفته بود.

وانگ می‌گوید اهداف مورد انتظار در زمینه دستیابی به امنیت، ‌صلح و ثبات در خاورمیانه طی این سفرها محقق شد و همچنین در زمینه ساخت کمربند و جاده جدید راه ابریشم توافق به دست آمد.  او همچنین اشاره کرد «چین به دنبال منافع خود نیست.»

با این حال سفر او به ایران با واکنش‌های گسترده همراه بوده است. نهایی شدن توافق ۲۵ ساله، علاوه بر واکنش گسترده ایرانیان در رسانه‌های اجتماعی، اعتراضاتی در نقاط مختلف کشور از جمله تهران، گیلان و البرز نسبت به آن صورت گرفته است.

در حالی که شهروندان در کارزارهای رسانه‌های خواستار شفاف‌سازی این توافق هستند، مقام‌های وزارت امور خارجه و دولت ایران اشاره کرده‌اند پکن موافق انتشار جزییات این سند نیست.

 

سهم فعالی در مساله‌ هسته‌ای ایران خواهیم داشت

وزیر خارجه چین در بخشی دیگر از بیانیه‌اش همچنین اشاره کرد که پکن «سهم فعالی» در روند مربوط به حل مساله هسته‌ای ایران خواهد داشت.

وانگ گفت مقام‌های چین به مسکو سفر کرده‌اند تا همراه با ایران و روسیه، نقشه راه و برنامه زمانی برای ادامه برجام را مورد بحث قرار دهند.

پیشتر روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» هم گزارش داده بود که چین به آمریکا گفته «تحولاتی جدید» در زمینه وضعیت هسته‌ای ایران پیش آمده و از واشینگتن خواسته بود از فرصت برای آغاز مجدد مذاکرات استفاده کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More