شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پنجاه و سه درصد ساکنان پایتخت برج آزادی را نماد تهران می‌دانند

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، اعلام کرد براساس نظرسنجی که شهریورماه سال‌جاری انجام داده است نزدیک به ۵۳ درصد از ساکنان بالای ۱۸سال پایتخت، نماد شهر تهران را «برج آزادی» یا همان «برج شهیاد» می‌دانند.

ایسپا اشاره کرده است که این نظرسنجی در شهریور سال‌جاری  از شهروندان بالای ۱۸ سال شهر تهران با حجم نمونه دو هزار نفر به صورت مصاحبه تلفنی انجام شده است و طی آن پرسشگران این سوال را مطرح کرده‌اند که «شما نماد و سمبل شهر تهران را چه می‌دانید؟»

بنابر اعلام مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، ۵۲/۹ درصد یعنی بیش از نیمی از ساکنان تهران در پاسخ اعلام کردند که «برج آزادی» را نماد شهر تهران است و در مقابل ۳۳/۴ درصد ساکنان تهران گفتند که «برج میلاد» نماد و سمبل شهر تهران است. همچنین ۱۱/۱ درصد نیز به «پل طبیعت» به عنوان «نماد تهران» اشاره کرده اند و ۲/۶  درصد نیز به سایر موارد اشاره داشتند.

 ایسپا با اشاره به اینکه همه گروه‌های سنی «برج آزادی» را به‌عنوان نماد و سمبل شهر تهران معرفی کرده‌اند، تاکید کرده است که «برج آزادی بین افراد بالای ۵۰ سال بیش از سایر گروه‌های سنی به عنوان نماد شهر تهران معرفی شده است.»

ایده ساخت برج آزادی که در زمان ساخت تا انقلاب سال ۱۳۵۷ «برج شهیاد» نامیده می‌شد از سال ۱۳۴۵ شکل گرفت و در طراحی و ساخت برج شهیاد از جمله یادبود ۲۵۰۰ سال تمدن ایرانی پس از هخامنشیان و قابلیت تبدیل شدن آن به یک نماد هویتی برای شهر تهران از نکات اساسی بود.

طراحی این برج  به مسابقه گذاشته شد و طرح «حسین امانت» معمار نامدار فعلی و جوان تازه فارغ‌التحصیل معماری دانشگاه تهران در آن زمان، برگزیده و برای ساخت انتخاب شد.

عملیات ساخت برج شهیاد از آبان ۱۳۴۸ شروع شد. بخش اصلی این بنا با کیفیت اجرایی بسیار بالا و با جزییاتی که برای اولین بار برای این ساختمان طراحی شده بود، بنا نهاده شد. این برج روز شنبه، ۲۴ مهرماه ۱۳۵۰ با حضور سه هزار مهمان داخلی و خارجی، شامل روسای کشورهای خارجی، سفرای خارجی مقیم تهران، روسای دانشگاه‌های کشور، مقامات لشکری و کشوری و خبرنگاران به دست محمدرضا شاه پهلوی افتتاح شد و بخش‌های جانبی آن نیز در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

بنای یادبود آزادی از بخش‌های متنوع گذرگاه پیشینیان، تالار کهن، سالن ایران شناسی، سالن ایران نما، سالن تشریفات، تالار آینه ( سالن دیوراما )، سالن انتظار، سالن دانستنی‌ها، سالن نمایش،کتابخانه و نگارخانه تشکیل شده است . بیشترین سطوح در عملکردهای ذکر شده در مکانی غیر از محل قرارگیری برج و در مجاورت آن ، در ترازی بین ۵ تا ۱۵ متر پایین‌تر از سطح زمین جای گرفته‌اند.

در چهار دهه گذشته نشانه‌های بسیاری در بی‌توجهی به برج آزادی و تلاش‌های گسترده‌ای نیز بعد از ساخت برج میلاد برای تبدیل آن به‌عنوان نما شهر تهران انجام شده است.

حدود دوازده سال قبل یعنی در سال ۱۳۸۶ و در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف، یک نظرسنجی با مدیریت «سرورالسادات قاضی‌زاده هاشمی» درباره «نمادهای هویتی شهر تهران» منتشر شد که در آن اسمی از برج آزادی برده نشده بود اما تاکید شده بود که «از نظر ۴۰ درصد از کل پاسخگویان برج میلاد مهمترین نشانه پیشرفت و ترقی شهر تهران است.»

با این حال نظرسنجی جدید ایسپا که کمتر از دو ماه پیش انجام شده نه تنها نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد بلکه براساس آن ۵۳ درصد ساکنان تهران برج آزادی را نماد شهر تهران می‌دانند و دست‌کم  ۶۶ درصد ساکنان تهران چنین نگاهی را درباره برج میلاد ندارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More