شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان روزانه به رقم بی‌سابقه ۲۵۱ نفر رسید

شمار جان‌باختگان ناشی از کرونا در ایران در شبانه‌روز اخیر به رقم بی‌سابقه ۲۵۱ نفر رسید؛ هم‌زمان یک مقام بیمارستانی در تهران هشدار داد با ادامه وضعیت فعلی، شمار قربانیان کرونا به تعداد کشته‌های جنگ ایران و عراق خواهد رسید.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز یکشنبه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۲۵۱ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و بدین ترتیب آمار رسمی قربانیان کرونا به ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر رسید.

پیش از این بالاترین آمار رسمی فوتی‌های روزانه ۲۳۵ نفر بود که دو بار، هفتم مرداد و چهارده مهر، اعلام شد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد مجموع مبتلایان به کووید۱۹ از ابتدا تا امروز به بیش از پانصد هزار تن رسیده اما شمار زیادی از آنان بهبود یافتند و در حال حاضر چهار هزار و ۴۸۲ نفر در وضعیت شدید این بیماری هستند.

همچنین به گفته او، ۲۶ استان در وضعیت قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار قرار دارند.

از سوی دیگر محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان «سینا» در تهران، هشدار داد با ادامه وضعیت فعلی شیوع ویروس کرونا و افزایش جان‌باختگان شمار فوتی‌های این بیماری احتمالا به آمار کشته‌های جنگ ایران و عراق خواهد رسید.

طالب‌پور شامگاه شنبه ۱۹ مهرماه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اشاره کرد: «همه تخت‌های عادی و آی‌سی‌یوی بیمارستان پر شده و آمار مبتلایان رو به افزایش است. بیشتر از این،‌ توان پذیرش بیماران جدید را نداریم.»

او در ادامه هشدار داد اگر روند فوتی‌ها به همین شکل ادامه یابد، شاید میزان جان‌باختگان به تعداد کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق برسد.

بر اساس آمار رسمی دولت ایران شمار کشته‌شدگان جنگ هشت‌ساله بیش از ۱۹۶ هزار تن بود.

شماری از کارشناسان و همچنین برخی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آمار واقعی فوتی‌های ناشی از کرونا تردیدهایی جدی مطرح کرده‌اند.

در تهران محدودیت‌هایی به مدت دو هفته برای جلوگیری از گسترش کرونا وضع شده است.

علیرضا رییسی،‌ معاون وزارت بهداشت، می‌گوید: «میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی اواخر فروردین تا مرز ۷۶ درصد رسید،‌ اما الان میزان رعایت به ۴۲ درصد رسیده است.»

به گفته او، قرار است جریمه‌‌های مصوب دولت برای متخلفان دستورالعمل‌های بهداشتی فعلا تنها در استان تهران اجرا شود و پس از رفع نقایص در سایر استان‌ها به اجرا در بیاید.

از سوی دیگر، گزارش‌هایی درباره کمبود ماسک منتشر شده است.

محمدرضا دری، دبیر انجمن داروسازان،‌ می‌گوید توزیع ماسک‌ در داروخانه‌ها «به صورت قطره‌چکانی» و «محدود» صورت می‌گیرد.

هم‌زمان ، میزان ابتلای کادر درمان به این بیماری نیز همچنان در حال افزایش است. 

نادر توکلی،‌ معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران،‌ می‌گوید تاکنون ۱۷ درصد از کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

او «فرسودگی»، «افزایش ابتلا» و «کاهش درآمد و افزایش هزینه‌های بیمارستان‌ها» را از جمله دیگر مشکلات مراکز و کادر درمانی عنوان کرد.

تشدید بحران کرونا در پایتخت ایران همچنان ادامه دارد، به طوری که رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفته «نیمی» از آمار مرگ‌ومیر کشور مربوط به استان تهران است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More