شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش‌های متعدد مدیران مراکز درمانی از وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها در موج جدید کرونا

شماری از مدیران بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، اصفهان، زنجان، مشهد ،کرج  طی بیست و چهار ساعت گذشته از  پر شدن ظرفیت  بیمارستان‌ها، کمبود کادر درمان و کمبود تجهیزات از جمله دستگاه تنفس مصنوعی خبر دادند و همزمان نسبت به پیامد ناتوانی مقام‌ها و دستگاه‌های مسئول حکومتی در کنترل  «وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها» هشدار دادند.

این درحالی است که استان‌هایی چون خوزستان، هرمزگان، کردستان و کرمانشاه نیز هفته‌هاست که با کمبود تخت و مشکلات پذیرش بیماران جدید در جریان موج جدید و روز افزون کرونا مواجه‌شده‌اند.

پیام طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با بیان اینکه بسیاری از بیمارستان‌های پذیرش کننده بیماران کرونایی تکمیل شده است، گفت که در شهر تهران تخت خالی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا وجود ندارد و بیماران زیادی هم در نوبت بستری هستند.

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با هشدار جدی نسبت به «وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها»، هشدار داد در صورتی‌که بحران ایجاد شده کنترل و مدیریت نشود، از همه جهات ضربه خواهیم خورد و اولین جایی که دچار صدمه می شود، سلامت مردم است.

طبرسی افزود که در حال حاضر تعداد بالایی از مردم در بیمارستان بستری هستند و خیلی‌ها در لیست انتظار برای بستری به سر می‌برند و با توجه به وقوع اوج بحران کرونا که در حال حاضر حداقل در تهران با آن روبه‌رو هستیم، باید اقدامات و مداخلات جدی برای مدیریت شرایط اعمال شود.

 مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت که بنابر آمارها با اوج بیماری کرونا در بسیاری از مناطق کشور و طبق اعلام وزارت بهداشت با اوج بیماری در ۱۴ استان از جمله  تهران روبه‌رو هستیم.

او گفت که این وضعیت قابل پیش‌بینی بود و خود من از پنجم خرداد  بارها هشدار دادم که مسافرت‌های بی‌ رویه و شرکت در مراسمات و تجمعات منجر می‌شود که کرونا از کنترل خارج شود و اکنون این اتفاق افتاده است.

طبرسی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی باید مقام‌های مسئول و هر ارگان، سازمان و فردی که مسئولیتی در این کشور دارد از حالت منفعلانه خارج شود، گفت که در حال حاضر سیستم در مقابل این اتفاقات منفعل بوده و واکنش سریع ندارد و همین مساله باعث بروز بحران کنونی شده است.

همزمان محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت که اصفهان در وضعیت هشدار ابتلاء به بیماری کرونا قرار گرفته و ظرفیت بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی برای بیماران مبتلا به کرونا پر شده است.

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا افزود که ظرفیت بیمارستان‌های الزهرا، خورشید، امین، غرضی و شریعتی در اصفهان پر شده است و بخشی از بیماران مبتلا به کرونا در حال حاضر به بیمارستان‌های خصوصی ارجاع و یا در خانه قرنطینه می‌شوند.

از سوی دیگر محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد از افزایش لحظه ‌به لحظه آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در شهرهای استان خراسان رضوی به ویژه مشهد خبر داد و در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «آمار مبتلایان، بیماران بستری‌ در بیمارستان‌ها و فوتی‌ها در شهر مشهد هر لحظه رو به افزایش است.»

علیرضا آرمانی‌کیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز گفت پرستاران و پزشکان چهار ماه است به شکل شبانه‌روزی درحال مقابله با کرونا بوده‌اند، ما با کمبود نیرو در بخش بهداشت و درمان و همچنین کمبود تجهیزات بیمارستانی مواجه شده‌ایم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت که «در حال حاضر ۱۰۰ نفر از پرسنل پرستاران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و عده‌‌ای از آن‌ها از ارائه خدمت باز مانده‌اند و ما را با کمبود کادر درمان مواجه شده‌ایم.»

عبدالرضا فاضل، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان نیز شامگاه شنبه چهاردهم تیر ماه از پر شدن ظرفیت بیمارستان‌های این استان خبر داد.

فاضل تاکید کرد که «بیمارستان‌ها گنجایش بیماران مبتلا به کرونا را ندارند و یکی از معضلات ما در حال حاضر تامین اکسیژن بیماران مبتلا به کرونا در گلستان است و با کمبود دستگاه کمک تنفسی مواجه شده‌ایم.»

حسین کریم، رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز نیز گفت که در حال حاضر شاهد حمله مجدد ویروس کرونا در کل کشور هستیم و آمار نشان می‌دهد در استان‌هایی که وضعیت شیوع کرونا سفید یا آبی بود، ظرف مدت کوتاهی قرمز شده و افزایش مبتلا و مرگ و میر را شاهد بوده‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود که اکنون به دلیل عدم تعطیلی و در جریان بودن روال عادی زندگی، کنترل و رعایت در این دوره اوج گیری کرونا سخت تر است.

‌حسین کریم شیب شیوع کرونا «تند» توصیف کرد و گفت در حال حاضر در ایران فقط دو استراتژی برای مقابله با کرونا وجود دارد؛ در زمینه پیشگیری اجباری‌شدن ‌ماسک، شستن دست‌ها به کرات و رعایت فاصله اجتماعی و استراتژی دوم نیز در بخش درمان این است که «باید مدیریت تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های ویژه داشته باشیم.»

کریم به ابتلای گسترده کادر درمان اشاره کرد و گفت که «در حال حاضر در میان پزشکان، پرستاران و کادر درمان استان البرز ۱۹۳ مورد مشکوک و ۲۴۶ مبتلای قطعی به کرونا گزارش شده که از این تعداد در حال حاضر ۲۵ نفر بستری هستند و حال ۵ نفر مساعد نیست.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More