شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آسوشیتدپرس: دولت بایدن لغو بخشی از تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران را بررسی می‌کند

آسوشیتدپرس به نقل از چند مقام کنونی و سابق آمریکا و چند منبع آگاه گزارش داد دولت بایدن با هدف بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش در برجام، در حال بررسی این گزینه است که بخش عمده تحریم‌های شدیدی دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کند.

طبق این گزارش، مقامات آمریکایی از توضیح اینکه کدام تحریم‌ها لغو می‌شوند خودداری کرده‌اند، اما تاکید کردند واشینگتن آماده است تحریم‌های غیرهسته‌ای، از جمله تحریم‌های مربوط به حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشک بالستیک و نقض حقوق بشر را لغو کند.

آسوشیتد پرس همچنین به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده آماده است علاوه بر تحریم‌های هسته‌ای، آن دسته از تحریم‌هایی را که باعث شود ایران نتواند به منافع پیش‌بینی شده خود در برجام برسد را، از جمله دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم مالی بین‌المللی و تراکنش با دلار، بردارد.

مارک دوبوویتز، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، گفت: دولت بایدن در نظر دارد ده‌ها میلیارد دلار به حکومت ایران بدهد، حتی اگر لازم باشد تحریم‌های اشخاص کلیدی در حمایت از تروریسم و توسعه برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی را بردارد.

دوبوویتز افزود: دولت بایدن همچنین در نظر دارد به حکومت ایران اجازه دسترسی غیرمستقیم به سیستم مالی آمریکا را بدهد، تا شرکت‌های بین‌المللی از این طریق بتوانند تراکنش‌های خود را با ایران انجام دهند.

تام کاتن، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «روابط ایران و آمریکا در جهتی بسیار خطرناک پیش می‌رود.»

او افزود: «به‌ نظر می‌رسد جو بایدن تلاش می‌کند در مذاکرات هسته‌ای وین به آیت‌الله‌ها تسلیم شود، ولی مطمئن نیستم آیت‌الله‌ها آماده باشند تسلیم شدن او را بپذیرند.»

تام کاتن «تحرکات خطرناک» اخیر قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را با مذاکرات هسته‌ای مرتبط دانست و گفت: ایران قصد دارد با تهدید کشتی‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای اهرم‌های فشار بیشتری علیه بایدن و آمریکا به دست آورد.

کاتن گفت: «اگر این تحرکات به درگیری منجر شود، نیروی دریایی آمریکا با سرعت می‌تواند این درگیری را به پایان برساند.»

این نماینده جمهوری‌خواه خاطرنشان کرد: «آنچه غیرقابل اعتماد است، مسیر مذاکرات هسته‌ای است که طی آن ایران امتیاز می‌گیرد و سرکوب مردم ایران و اقدامات تهاجمی و تروریستی تهران، نادیده گرفته می‌شود.»

کاتن گفت فایل صوتی منتشر شده از ظریف نشان می‌دهد مذاکره‌کنندگان ایران در وین هیچ اختیاری ندارند و تصمیم با روحانیون و نظامیان است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More