شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز انتخابات پارلمان اروپا از بریتانیا و هلند

انتخابات پارلمان اروپا، روز پنج‌شنبه دوم خرداد، با برگزاری انتخابات در دو کشور بریتانیا و هلند آغاز شد و قرار است تا روز یکشنبه پنجم خرداد در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار شود.

در مجموع، بیش از۴۰۰ میلیون اروپایی واجد رأی دادن در انتخابات پارلمان اروپا هستند. آنان قرار است ۷۵۱ عضو این پارلمان را طی امروز و سه روز آینده انتخاب کنند.

پس از هلند و بریتانیا، انتخابات پارلمان اروپا در روز جمعه در دو کشور ایرلند و جمهوری چک برگزار خواهد شد و اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز یکشنبه این انتخابات را برگزار خواهند کرد.

ویژگی بارز این دوره از انتخابات پارلمان اروپا، اوج‌گیری و رشد بی‌سابقه احزاب ناسیونالیست و ضداتحادیه اروپا در کشورهای عضو این اتحادیه است. به طوری که بیم آن می‌رود که توازن قوا در پارلمان اروپا را برهم زند.

اکنون احزاب راست میانه طرفدار اتحادیه اروپا و احزاب سوسیالیست، دو جبهه اصلی پارلمان اروپا را تشکیل می‌دهند، ولی ممکن است پس از انتخابات کنونی پارلمان اروپا، احزاب ضداروپای واحد، وزن سیاسی بیشتری به دست آورند.

به عنوان نمونه، در نظرسنجی‌های فرانسه، حزب راست افراطی مارین لوپن که خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپاست، از حزب حاکم به رهبری امانوئل مکرون که از مدافعان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، جلو افتاده است.

در هلند نیز نخست وزیر این کشور از هلندی‌ها خواسته با حضور قاطع خود در انتخابات مانع راهیابی حزب عوامگرا و ضداروپایی این کشور به پارلمان اروپا شوند.

در نظرسنجی‌ها در هلند، حزب FvD که ضداتحادیه اروپاست، ممکن است پنج کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست آورد.

بریتانیایی‌ها نیز در شرایطی به پای صندوق‌های رأی می‌روند که موضوع خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بریتانیا را به دو پاره تقسیم کرده است.

بریتانیا قرار بود در ۲۹ مارس گذشته از اتحادیه اروپا خارج شود، اما رأی منفی سه باره نمایندگان مجلس بریتانیا به توافق خروج میان ترزا می و بروکسل موجب شد که این خروج به حداکثر ۳۱ اکتبر موکول شود.

اگر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قطعی شود و این کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا نباشد، نمایندگانی که امروز در این کشور برای پارلمان اروپا انتخاب می‌شوند، فقط چند هفته بر کرسی‌های پارلمان اروپا خواهند نشست.

نتایج انتخابات پارلمان اروپا تا پیش از برگزاری در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام نخواهد شد.

نمایندگان پارلمان اروپا برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شوند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More