شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند و جمهوری چک و پیروزی حزب کارگر در هلند

انتخابات پارلمان اروپا روز جمعه ۳ خرداد، با رای‌گیری در دو کشور ایرلند و جمهوری چک ادامه یافت.

انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند در حالی برگزار شد که نگرانی‌ها درباره برگزیت بر این انتخابات نیز، مثل انتخابات پارلمان اروپا در انگلستان که روز قبل برگزار شد، سایه انداخته است.

جمهوری چک تنها کشوری است که در آن رای‌گیری برای انتخابات پارلمان اروپا در دو روز انجام می‌شود و تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

در اولین روز انتخابات پارلمان اروپا، علاوه بر بریتانیایی‌ها، هلندی‌ها نیز پای صندوق‌های رای رفتند.

در هلند، بر اساس اولین ارزیابی‌ها از نتایج انتخابات، حزب کارگر این کشور (PvdA)، به رهبری فرانس تیمرمانس، با به دست آوردن ۱۸/۱ درصد آرا پیشتاز است و ۵ کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست خواهد آورد.

پس از این حزب، حزب لیبرال‌ دموکرات هلند (VVD)، به رهبری مارک روت، نخست‌وزیر هلند، با به دست آوردن ۱۵ درصد آرا، در رتبه دوم ایستاده است.

در جایگاه سوم نیز حزب عوام‌گرا و ضد اتحادیه اروپا (FvD)، به رهبری تیری بودیه، قرار دارد که ۱۱ درصد آرا را به دست آورده است.

این نتایج با آنچه پیش‌تر پیش‌بینی می‌شد متفاوت است. در نظرسنجی‌ها در هلند، پیش‌بینی شده بود که حزب FvD ممکن است ۵ کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست آورد.

به‌رغم پیروزی نسبی حزب چپ‌گرای هلند در انتخابات پارلمان اروپا، نگرانی‌ها درباره رشد احزاب ضد اتحادیه اروپا در این دوره از انتخابات همچنان وجود دارد. بر اساس نظرسنجی‌ها در ایتالیا و فرانسه، احزاب ناسیونالیست ضد اتحادیه اروپا با احزاب میانه‌رو رقابتی تنگاتنگ دارند.

قرار است روز شنبه رای‌گیری برای انتخابات پارلمان اروپا در کشورهای لتونی، مالت و اسلواکی برگزار شود. دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز رای‌گیری را روز یکشنبه برگزار خواهند کرد.

در مجموع، بیش از۴۰۰ میلیون اروپایی واجد شرایطند تا در انتخابات پارلمان اروپا رای بدهند و ۷۵۱ عضو این پارلمان را طی امروز و سه روز آینده انتخاب کنند. این نمایندگان برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

نتایج نهایی و رسمی انتخابات پارلمان اروپا تا پیش از اتمام رای‌گیری در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More