شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پایان انتخابات؛ آغاز موج پنجم کرونا

 

در حالی که شمارش و اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ شورای شهر و خبرگان به پایان خود رسیده، مقام‌های حوزه بهداشت از تشدید شیوع کرونا و آغاز موج پنجم آن در کشور خبر می‌دهند.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرده که در دست‌کم چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان،‌کرمان و بوشهر تعداد بیماران کرونا در حال افزایش است.

اما تنها جنوب ایران درگیر این موج جدید شیوع نیست و در استان‌های دیگر از جمله قم، گیلان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد هم آمار دانشگاه علوم‌ پزشکی از افزایش موارد ابتلا حکایت دارد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه در گزارشی نوشته بود که رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی طی «سه هفته اخیر» علت اصلی این موج جدید است.

این سه هفته همان زمانی‌ است که تبلیغات انتخاباتی شکل گرفت و در بسیاری از ستادهای انتخابات تجمعات بدون رعایت فاصله‌گذاری ادامه یافت.

پیش از انتخابات مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی کرونا،‌ هشدار داده بود که اگر پروتکل‌های بهداشتی در انتخابات رعایت نشود،‌ باید «نیمه اول تیرماه» منتظر پیک پنجم کرونا باشیم.

با ادامه روند انتخابات و شکل‌گیری تجمعات هم برخی مسئولان بهداشتی و محلی هشدارهایی مطرح کردند.

از جمله رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به صورت مستقیم گفت:‌ «ستادهای انتخاباتی کاندیداها به محل انتشار ویروس تبدیل شده است.»

در روزهای پایانی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری تصاویری از نقض پروتکل‌ها از سوی ستاد ابراهیم رئیسی در اهواز و تهران حاشیه‌ساز شد.

در موج پنجم گونه‌های جدید آلفا و دلتا که در کشورهای بریتانیا و هند جهش‌ یافته‌اند، دیده‌ می‌شوند. جلیل کوهپایه‌زاده،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران،‌ درباره ویروس جهش‌یافته در هند در مناطق جنوب کشور و حتی در تهران هشدار داد.

 

مرگ و میر سه رقمی؛ کندی واکسیناسیون

افزایش شمار مبتلایان در حالی است که از یک سو شمار مرگ‌ومیر روزانه همچنان سه رقمی مانده و از سوی دیگر روند واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.

مصطفی معین،‌ رییس شورای عالی نظام پزشکی، گفته که در مقایسه با میانگین جهانی واکسیناسیون کامل که ۱۷/۷ درصد است، ایران تنها حدود ۱/۲ درصد را کامل واکسینه کرده و این با اصول «علم، عدالت و اخلاق» قابل دفاع نیست.

در تهران هم واکسیناسیون سالمندان با کمبود و مشکلاتی درگیر است که در رسانه‌های اجتماعی با بازتاب گسترده مواجه شد.

روزنامه آرمان روز چهارشنبه به نقل از پزشکان درباره تجمع سالمندان در مراکز بهداشت و به خصوص در حسینیه ارشاد و امام‌زاده صالح نوشته که «اگر یک یا دو نفر مبتلا در این جمع حضور داشته باشند، کمتر از پنج ثانیه می‌توانند میان این انبوه جمعیت، قبل از دریافت واکسن کرونا خود به این ویروس کشنده مبتلا شوند.»

اکنون به نظر می‌رسد همچون موج اول کرونا در ایران که با برگزاری انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۸ آغاز شد، موج پنجم کرونا هم با اصرار حکومت بر برگزاری و گرم کردن فضای انتخابات رقم خورده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More