شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز رای‌گیری شورای امنیت در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه نشست خود در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، از آنجا که نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به‌دلیل شیوع کرونا مجازی برگزار می‌شود، اعضا برای رای‌گیری ۲۴ ساعت وقت دارند. نتایج این رای‌گیری در جلسه روز جمعه این شورا اعلام خواهد شد.

پیش از نشست شورای امنیت، کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، از کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان خواست تا برای حصول اطمینان از تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی، ابتکار عمل را به دست بگیرند.

کرفت با ابراز تاسف از این‌که کشورهای اروپایی هنوز پیشنهاد مکتوبی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارایه نکرده‌اند، گفت: «باید صادقانه بگویم صبرمان دارد تمام می‌شود.»

یکی از سخنگویان دولت بریتانیا در واکنش به اظهارات کلی کرفت گفت که لندن با دو شریک اروپایی خود و نیز اعضای شورای امنیت در حال تعامل است. نمایندگان آلمان و فرانسه از اظهار نظر خودداری کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، ایالات متحده هنوز موفق نشده حمایت دست‌کم ۹ عضو از ۱۵ عضو این شورا را برای پیش‌نویس قطعنامه خود به دست آورد. حتی اگر واشینگتن بتواند حمایت تعداد کافی از اعضای این شورا را به دست آورد، چین و روسیه که دارای حق وتو هستند اعلام کرده‌اند که با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالف هستند.

در نتیجه، ناظران شانس آمریکا را برای به تصویب رساندن این قطعنامه ناچیز ارزیابی می‌کنند. ایالات متحده در نظر دارد در صورت شکست این قطعنامه در شورای امنیت، به موجب قطعنامه دیگری از شورای امنیت که برجام را تایید کرده برای بازگرداندن خودکار تحریم‌ها علیه ایران به سازوکار ماشه متوسل شود.  

در مقابل، بسیاری بر این باوردند از آنجا که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از برجام خارج کرده، واشینگتن دیگر عضوی از این توافق به شمار نمی‌آید و صلاحیت حقوقی برای متوسل شدن به سازوکار ماشه را ندارد.

به گزارش فایننشال تایمز، آمریکا عصر پنج‌شنبه دلایل حقوقی خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را میان اعضای شورای امنیت منتشر کرد. در این سند شش صفحه‌ای عنوان شده که آمریکا «صراحتا حق دارد» که به موجب همان قطعنامه سازمان ملل که برجام را تایید کرده، مکانیسم ماشه را فعال کند.

در سند آمریکا عنوان شده هر نظری که «مخالف» نظرات حقوقی آمریکا در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باشد «سابقه‌ای خطرناک را به جای می‌گذارد که اثرگذاری کلیه تصمیم‌های شورای امنیت را مورد تهدید قرار خواهد داد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More