شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
در پی مخالفت‌ دولت مکزیک و نهادهای حقوق بشری

آمریکا برنامه اخراج نخستین گروه از پناهجویان را به تاخیر انداخت

 

در پی عدم همراهی دولت مکزیک، آمریکا برنامه اخراج نخستین گروه از پناهجویان به این کشور را موقتا متوقف کرد. گروه‌های حقوق بشر نیز مخالف اجرای این برنامه بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که روز جمعه پنجم بهمن‌‌ماه قرار است یک گروه ۲۰ نفره از پناهجویانی که از مرز مکزیک وارد این کشور شده‌اند را در شهر مرزی تیجوانا تحویل مقام‌های دولتی مکزیک دهد. در گزارش‌هایی که پیش‌تر منتشر شده بود به هویت یا ملیت این پناهجوها اشاره‌ای نشده بود.

بر پایه سیاست جدید پناهندگی دولت آمریکا، که اواخر سال میلادی گذشته اعلام شد؛ ایالات متحده تمامی پناهجویان غیر مکزیکی که از مرزهای مکزیک وارد ایالات متحده شده‌اند را به این کشور باز می‌گرداند.

روز جمعه، دولت مکزیک اعلام کرد با این سیاست دولت آمریکا مخالف است. بر اساس این سیاست، پناهجویان حتی اگر در داخل آمریکا تقاضای پناهندگی هم داده باشند باز به مکزیک برگردانده خواهند شد.

دولت مکزیک با آمریکا موافقت‌نامه موسوم به «کشور امن ثالث» ندارد. بنابراین برابر عرف و رویه حقوق بین‌الملل، تعهدی هم به پذیرش پناهجویانی که در آمریکا درخواست پناهندگی داده‌اند ندارد.

مکزیک پیش‌تر اعلام کرده بود که برخی از پناهجویانی که در داخل مکزیک خطری متوجه آن‌ها نیست را قبول می‌کند. اما از پذیرش کودکان پناهجو یا پناهجویانی که بیمار هستند یا به خدمات پزشکی و درمانی نیاز دارند خودداری خواهد کرد.

رویه معمول پرونده‌های پناهندگی در ایالات متحده تاکنون به این ترتیب بوده که فرد پناهجو تا هنگامی که به درخواست پناهندگی او رسیدگی می‌شد؛ می‌توانست در داخل خاک آمریکا باقی بماند. اما برابر سیاست جدید پناهندگی آمریکا، فرد پناهجو، اگر مکزیکی نباشد، حتی پس از اعلام پناهندگی در آمریکا، بایستی به مکزیک برگردد و در آن جا منتظر بماند تا جلسه رسیدگی دادگاه او برگزار شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More